Pravidla hry Confrontation

Rubrika: Confrontation

Úsvit se přehoupl přes horizont. Alahel, posel krále Gorgyna Alahénského, již byl připraven. Došel ke strážným a nařídil jim vyrazit v předstihu. Oba trhači vyrazili ještě ve zcela neporažených stínech noci. Posel probouzel své muže jednoho za druhým. Každého pevným stiskem a slovem povzbuzení. Pravidla figurkové hry Confrontation v českém překladu jsou k dispozici na těchto stránkách.

Ačkoliv má britská firma Games Workshop téměř přirozený monopol ve figurkových hrách, ve skutečnosti není jedinou, která figurkové firmy vyrábí a prodává. Největší konkurencí pro ní je v současné době francouzská firma Rackham se svými hrami Confrontation, Rag’narok a Hybrid. A z těchto her je nejpopulárnější Confontation, neboli Konfrontace, jelikož pravidla k ní dostanete v sešitku v blisteru téměř každé zakoupené figurky od této hry.

Aldenyss le Discret

Konfrontace je potyčková hra, velikostí vzdáleně podobná Mordheimu. Také zde každý hráč ovládá skupinu postav o velikosti okolo pěti až dvaceti modelů (podle síly a velikosti modelů). Bojovníci jsou na herní ploše roztroušeni, nejsou zde žádné bojové formace.

Sice i v Konfrontaci existují pravidla pro vývoj postav, podobně jako v Mordheimu, zde se ale tolik nepoužívají. V tomto aspektu hry Konfrontace více připomíná systém Warhammer, jelikož nejčastěji se pořádají samostatné bitvy nebo pouze pár bitev spojených do kampaně, ale potyčky se odehrávají po celém světě a mezi všemi rasami.

Kelt Fianna

Co je pro hráče Mordheimu a Warhammeru nejvíce zajímavé, je obrovská odlišnost herních principů. Začíná to tím, že kola nejsou rozdělena mezi protivníky, ale oba hráči konají veškeré své akce v kole společném, přes používání karet ve hře jako prvku náhody, až po úplně jiný princip souboje, kdy útočník má možnost volby v obtížnosti zásahu a jeho obrany. Konfrontace tak sdílí s hrami od Games Workshopu snad jen pořadí jednotlivých fází, tedy že nejprve je pohyb, potom střelba a nakonec boj, ale veškeré další herní principy jsou naprosto odlišné.

Vzhledem k tomu, že se jedná o hru potyčkovou, nejsou na hráče činěny takové finanční nároky, jako u hry s celými armádami. Pochopitelně, že ale stejně jako ostatní figurkové hry i Konfrontace je silně návyková, a tak když vyjdou nové figurky pro vaši rasu, pravděpodobně neodoláte a doplníte své stavy.

Sered, Templar Commander

Tím se dostáváme k naprosto nádherným figurkám, jejichž čistota a dynamičnost berou dech. Pochopitelně, tyto figurky se některým líbit nebudou, ale já jsem z nich naprosto unešen. Jelikož svět, ve kterém se Konfrontace odehrává, je fantasy, nalezde tu kromě obyčejných vojáků a velitelů také různé čaroděje či kněze, a pochopitelně spoustu různých ras, od tradičních elfů a trpaslíků, přes orky a skřety (avšak na rozdíl od Warhammeru zde se jedná o dvě různé armády), až po speciality této hry, kterými jsou vlkouni. A také lidé v Konfrontaci sledují několik různých směrů, od barbarských keltů, přes civilizovaná císařství Lvů a Gryfů až po temné Alchymisty Škorpioní říše.

Začátečníci typicky hrají první bitvy se skupinami bojovníků o síle 300 bodů, turnaje se nejčastěji hrávají na 1000 nebo 1500 bodů.

Pravidla pro hru Confrontation dlouho existovala jen ve francouzštině, němčině, italštině a španělštině. Před přibližně rokem byla uvolněna anglická verze pravidel a vy si zde nyní můžete stáhnout český překlad, který jsem tentokrát nedělal sám, ale pomáhali mi s ním Jindra Čadík a Vládík Ucekaj. Tak honem stahovat a přeji spoustu úžasných bitev s touto hrou.

  Confrontation - pravidla hry (5,0 MiB, 6 943 stažení)