Revize pravidel a také celý Annual 2002

Rubrika: Mordheim

Ano, už je to skoro rok, co zde přibyl nějaký článek. Ale na svou obranu musím říci, že ani ze strany Games Workshopu už se k Mordheimu prakticky nic neděje. No ale, abych věci napravil a zase se něco dělo, máte zde dvě novinky.

Annual 2002 - obsahPrvní záležitost ale není vlastně novinkou. Jen se jedná o kompletaci. Vzal jsem všechny články, které vyšly v Mordheim Annualu 2002, dokončil opravy a grafiku pro dva zbývající (i když ty se prakticky u nás nikde nepoužívají) a zkompletoval to do jedné knížky, která má 94 stran. Jedná se tedy o přesný překlad Mordheim Annualu 2002, včetně zachování pořadí článků, čísel stran atd.

Mordheim Annual 2002V souvislosti s tím jsem odstranil ze svého webu všechny samostatné doplňky, které jsou v Annualu obsaženy. Jasně, některým lidem se nebude líbit, že si musí stahovat celý Annual, který má 10 MB. Já jsem měl ovšem dva důvody, proč nemít tyto záležitosti na svém webu dvakrát. První důvod je zřejmý, a to je úspora místa, druhý důvod je ale mnohem důležitější, totiž že pokud bych měl některé doplňky na stránkách dvakrát, mohlo by se (nechtíc) stát, že budou uvádět různá pravidla a pak nebude zřejmé, co platí a co ne. Říká se tomu konzistence – pokud je článek na stránkách jen jedenkrát, nemůže se stát, že by měl dvojí znění.

Takže to je starý-nový Annual 2002. Můžete si ho nyní celý vytisknout, nechat svázat a používat víceméně tak jako se používá anglický originál. Jak jsem se zmínil, sedí tentokrát i čísla stránek, takže pokud se nějaký jiný článek bude odkazovat na Annual na nějakou konkrétní stránku, můžete klidně odkaz hledat přímo na stejné stránce v překladu.

Druhá záležitost je ale skutečně novinka. Jedná se o revizi pravidel Mordheimu – revize upravuje mnohá pravidla jak ze základní knížky, tak z Annualu. Jedná se samozřejmě o velice důležitý doplněk pro všechny, co jezdí na turnaje v Mordheimu pořádané Ogřím doupětem – před týdnem jsme se s Otou shodli, že se samozřejmě tento doplněk plně promítne do turnajových pravidel. Ale myslím si, že bude zajímavý pro všechny, protože mnohé úpravy jsou správným směrem a upravují silná místa v pravidlech, která se často zneužívala (nebo řekněme užívala v souladu s pravidly, ale tak často a v takovém množství, že se to nesetkávalo s dobrým ohlasem, protože dané záležitosti byly velice silné). V jiných případech se zase jedná o zpřesenění vágních popisů pravidel, které nemusely mít jasné znění.

Revize pravidel MordheimuPochopitelně ve spoustě případů se jedná o pravidla, která se nám samotným dříve nelíbila a zaváděli jsme kvůli nim klubové úpravy pravidel. Nyní tedy pro mnohé tyto případy existuje oficiální úprava a spousta našich klubových úprav zmizí.

Jako pár příkladů změn uveďme: úplné přepracování ocelového biče sigmarových sester; zpřesnění pravidla pro skočení do napadení; úprava praku a talismanu štěstí; stanovení přesného pořadí úkonů po bitvě; změna v nakupování mezi bitvami; zrušení schopnosti bestií Masivní síla (resp. nahrazení jinou schopností); a spousta dalších. Článek také obsahuje na závěr sekci Otázky a odpovědi, kde jsou vysvětlena pravidla, která nepotřebovala žádnou úpravu, ale hráči se na ně často ptají.

Poznámka: Tyto úpravy také opravují některé části Annualu 2002. POZOR! Český překlad Annualu, zmíněný výše, ještě tyto úpravy neobsahuje, ten je přesným překladem originálu, takže i na ten je potřeba úpravy z tohoto článku aplikovat.

  Mordheim Annual 2002 (10,6 MiB, 7 129 stažení)

  Revize pravidel (1,3 MiB, 3 163 stažení)