Spousta novinek pro Mordheim

Rubrika: Mordheim

Bohužel kvůli výpadku disku u mého webového hostitele tyto stránky nějakou dobu nefungovaly… Teď již opět jedou a já se Vám ten výpadek pokusím vynahradit záplavou novinek. Několik dalších překladů se dočkalo aktualizace podle Mordheim Annual 2002.

Podivné události
Podivné události

Populární doplněk, který obsahuje pravidla pro poněkud nepředvídatelné jevy, které se v Mordheimu vyskytují, ale vy je moc nemůžete ovlivnit. Může se stát, že budou pršet ryby, že Váš gang napadnou kostlivci nebo naopak, že se k Vašemu gangu připojí žoldnéř Ogr.

Nové vydání v Mordheim Annualu 2002 obsahuje dvě důležité změny:

  • Je specifikováno, co je to herní kolo (je to takový časový úsek, ve kterém své kolo odehrají oba hráči, resp. všichni hráči u bitev více hráčů) a u příslušných událostí je pak doba trvání specifikována v počtu herních kol. Dříve byla tato doba určena trváním „v kolech“, přičemž nebylo zřejmé, jestli se jedná o kola každého hráče zvlášť, nebo obou hráčů dohromady.
  • Působnost mocného démona krvechtivce byla omezena na D6 herních kol. Po těchto kolech démon zmizí zpět do svého nehmotného světa.

Chaos v ulicíchChaos v ulicích

Tento doplněk obsahuje pravidla pro bitvy více hráčů, než jsou dva. Tedy pokud se vás sešel např. lichý počet hráčů, díky tomuto doplňku můžete všichni hrát najednou. U bitev více hráčů lze uzavírat aliance mezi jednotlivými gangy, ale také samozřejmě aliance v pravý okamžik porušit a zezadu zaútočit na nepřipraveného protivníka! Doplněk obsahuje pochopitelně i několik scénářů speciálně navržených pro více hráčů, přičemž na některé skutečně dva gangy nestačí – pro příklad myslím, že stačí název jednoho z nich: Hon na draka.

V Annualu se nenacházely žádné změny pravidel tohoto doplňku, takže se jedná jen o změnu vzhledu.

Ulli & MarquandUlli & Marquand

Tento párek ničemů známý z komiksových příběhů publikovaných v časopise Warhammer Monthly se také může připojit k Vašemu gangu jako noví Dramatis Personae. Nicméně pozor, tihle lotři se snadno dají uplatit, a tak by se klidně mohlo stát, že v polovině bitvy je Váš soupeř přesvědčí otočit strany.

V Annualu se vyskytují tyto dvě změny oproti prvnímu vydání:

  • Na 8 palců je prodloužena maximální vzdálenost, kterou musí Ulli a Marquand zůstat vždy od sebe. Dřívější 4 palce velmi komplikovaly jejich manévrování.
  • Nově je zavedeno, že pokud v kampani jeden z dvojice zemře, i druhý kampaň opustí. Prostě bez sebe nedají ani ránu.

Blýskající se sedlaBlýskající se sedla

Již v základních pravidlech Mordheimu, úplně vzadu v oddíle Volitelná pravidla, jsou jednoduchá pravidla pro jízdní modely. Tento doplněk jde mnohem více do hloubky a výše uvedená jednoduchá pravidla pro jízdu ze základní knížky Mordheimu nahrazuje. Je zde i poměrně obsáhlý bestiář jízdních zvířat, speciální žoldnéř spjatý se zvířectvem a dva scénáře.

Nové vydání v Mordheim Annualu 2002 obsahuje dvě významné změny oproti prvnímu vydání tohoto doplňku z časopisu Town Cryer:

  • Nasedání a sesedání nyní trvá již jen polovinu pohybu, stejně jako v základní knížce Mordheimu ve volitelných jízdních pravidlech. Původně podle tohoto doplňku nasedání a sesedání spotřebovalo celý pohyb modelu v daném kole.
  • Na tabulce Prr, hochu se nyní háže jen v případě, že model ztratí poslední život. Dříve se na této tabulce házelo při každém zranění, což z jízdy na zvířectvu činilo poněkud nezajímavou činnost.

Karavana
Karavana

Mordheim Annual také znova otiskl náš úspěšný scénář, se kterým jsme se Stěpanem vyhráli soutěž Call To Arms (Volání do zbraně) o nejlepší scénář.

Zde jsem opravil chybu z českých pravidel, která dávala vozu volnost v tom, jestli smí nebo nesmí najíždět do modelů. Nyní je vše, jak má být, vůz smí najíždět do modelů pouze nemůže-li jet jinudy.

Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Ne každé pravidlo je jasné a zřejmé, a tak se prakticky u každé hry brzy objeví seznam nejčastěji kladených otázek spolu s odpověďmi na ně. Nejinak je tomu v případě hry Mordheim.

Nové vydání těchto otázek a odpovědí přináší jednu významnou změnu oproti dřívějšku. Budeme přímo citovat:

Je možné zasáhnout výstřelem z trombónu schované modely, resp. modely, které střelec nevidí?

Není.

V poslední době se stal trombón na jedné straně velmi populární a na druhé velmi obávanou zbraní a člověk prakticky nevěděl, jak se proti střelbě z této zbraně bránit. Výše uvedená odpověď dává alespoň částečný návod, jak snížit své ztráty.


Kromě změn v pravidlech podle Annualu 2002 se samozřejmě všechny překlady dočkaly i grafické aktualizace a také jsem opravil gramatické chyby a překlepy, které jsem našel.

  Mordheim Annual 2002 (10,6 MiB, 7 166 stažení)