Speciální postavy

Rubrika: GW

Každá armáda obsahuje speciální postavy. Jejich využití ale bylo hodně omezené a hráči si figurky kupovali prakticky jen z toho důvodu, že se jim líbily, a pokud je použili v nějaké hře, pak nejčastěji pouze jako „obyčejné“ postavy. Firma Games Workshop zásadně přehodnotila svůj postoj ke speciálním postavám. Uvnitř najdete překlad článku Jervise Johnsona.

Speciální postavy

Jednou z věcí, nad kterou jsem v poslední době hodně přemýšlel, jsou speciální postavy, které naše hry obsahují. Až do současnosti jim byly vyhraženy poslední stránky našich armádních knížek a kodexů, a byli zakázáni na některých Grand Tournamentech které pořádáme, ať již z důvodu, že jejich užití vyžadovalo souhlas soupeře, nebo že nebyli uvedeni jako položka standardního seznamu pro armádu. Vždy mi to přišlo jako škoda, neboť speciální postavy přidávají unikátní a charakteristický element do našich her.

Rád vzpomínám na hry Warhammeru, kdy jsem užíval Skarsnika s Gobblou jako generála své armády orků a skřetů – prostě se do nich zamilujete, když Gobbla zhltne nepřítele na jediné kousnutí! A také nezapomenu na sérii her ve Warhammeru 40 000, kterou jsem hrál proti armádě Chaosáckých mariňáků vedených Abaddonem Pleničem. Z nějakého důvodu Abaddon vždy přežil, bez ohledu na to, co jsem proti němu použil – však jednou se dočkám své pomsty!

Ale kromě toho, že je s nimi docela zábava, speciální postavy také pomáhají vytvořit ducha armády. Pouhý pohled na figurku Skarsnika nebo Abaddona dokáže popsat armádu Nočních skřetů nebo Chaosáckých mariňáků lépe než tisíce slov, bez ohledu na to, jak dobře jsou ta slova napsána.

A tak si dokážete představit mé zklamání, když jsem zjistil, že někteří hráči neumožňují použít speciální postavy v absolutně žádné hře, kterou kdy hrají.

Někteří hráči jsou opatrní v užívání speciálních postav, protože se domnívají, že ty jsou prostě příliš silné na použití v běžných hrách. To je argument, s kterým bych mohl trochu symaptizovat, alespoň v tom smyslu, že některé speciální postavy tak na první pohled vypadají; a proto ve starších verzích našich her mohly být speciální postavy používány jen se svolením protihráče. Naštěstí speciální postavy, které používáme nyní, jsou pečlivě navrženy a důkladně otestovány, aby bylo zajištěno, že mohou být použity v běžných hrách; je pravdou, že umožní protivníkovi postavit armádu silnou a náročnou na poražení, avšak ne neférovou. Rozhodně bychom speciální postavy neumisťovaly do standardního armádního seznamu, kdyby tomu tak nebylo.

Další ospravedlnění, které určití hráči uvádějí pro nepovolování speciálních postav ve hrách je, že jsou pouze jakýmsi doplňkem armád a že my sami je nepovolujeme na svých turnajích. To ale rozhodně nebylo naším původním úmyslem a proto, abychom speciálním postavám navrátili jejich oprávněné místo, uvádíme je nyní přímo v armádním seznamu spolu s ostatními hrdiny a jednotkami. Dokonce jsme se rozhodli, že je povolíme také na našich turnajích.

Speciální postavy často tvoří jakýsi symbol celé armády a patří snad do každé sbírky. Pokud se Vám některá líbí a chcete ji použít k vedení Vašich vojsk, nic Vám nebrání a tak – já vím, že ji použijete.

Překlad části článku Standard Bearer z časopisu White Dwarf 326