Vychází re-edice stolní hry Space Hulk jako limitovaná série

Rubrika: GW

Space Hulk je jednou ze starších „menších“ her od firmy Games Workshop. Lze říci, že asi žádná jiná stolní hra nemá blíže k filmové sáze o Vetřelcích. Na palubě kosmické lodi se honí Vesmírní mariňáci a Tyranidi — konkrétně Genestealeři. Hra je určená pro dva hráče, kdy logicky jeden ovládá lidskou rasu oblečenou do vesmírného brnění a druhý má na starost dravé mimozemšťany, jejichž představy o člověku mají cosi společného s potravním řetězcem.

Brnění, které mariňáci používají, se nazývá terminátorské a proto o nich můžeme také mluvit jako o terminátorech (nemá to nic společného s Arnoldem Schwartzenegerem). Terminátorské brnění je tím nejlepším, jakým lidská rasa disponuje a navíc jsou tito bojovníci velmi dobří ve střelbě. Oproti tomu genestealeři jsou nazí a jejich jedinými zbraněmi jsou jejich dlouhé drápy a rychlost, s jakou se oproti pomalým terminátorům pohybují. Zdálo by se, že mimozemské potvory nebudou mít šanci, ale jejich vyšší počet a jiné herní mechanismy tvoří hru vyváženou. Například genestealeři nejsou nijak omezeni časem, avšak hráč, jež ovládá lidi, má v každém kole k dispozici jen tři minuty na veškeré své akce, nebo dokonce pouhé dvě minuty, pokud v bitvě již přišel o velitele. Jiným zvýhodněním genestealerů je, že dokud terminátoři skutečně nespatří své protivníky tváří v tvář, vidí na radaru jejich polohu, ale nevědí, kolik potvor v které skupince je — ve hře pak hráč za tyranidy pohybuje po ploše žetony, na jejichž spodní straně je napsáno číslo odpovídající počtu genestealerů pro okamžik, až dojde k vizuálnímu kontaktu s nepřítelem. Jednotlivé hry se pak řídí scénáři s daným úkolem — např. mariňáci musí zablokovat průchod, kterým se do lodi dostávají další a další tyranidi.

Původní Space Hulk vyšel v roce 1989 a o pět let později byla vydána re-edice. Hra si našla své velké fanoušky, už díky tomu, že je naprosto odlišná od otevřených bitev velkých armád, s jakými se setkáváme ve Warhammeru 40,000 (případně v jeho fantasy bratrovi). No a nyní vyjde Space Hulk znova, potřetí. Nechce se mi psát, že vyjde třetí edice, protože všude se zmiňuje pouze „re-print“, což by poukazovalo na to, že v pravidlech se asi nic nezměnilo, stále je to ta samá hra jako dříve, pouze je vydána ještě jednou.

Space Hulk - čelní strana krabice s hrou

Obsah krabice s hrou

Space Hulk přesto obsahuje úplně nové figurky, které odpovídají současné produkci od Games Workshopu a musím říci, že se mi velmi líbí. Také jsou vidět úplně nové ilustrace na krabici i na pravidlech. Produkt proto bude velmi pravděpodobně působit čerstvě, i když na principech samotné hry se asi nic nezmění — to ale dost možná ani není zapotřebí.

Důležité ovšem je, že hra tentokrát vychází jako limitovaná série. To má dva dopady: jednak bude vydáno jen omezené množství kusů, takže kdo zaváhá, ten nebere. No a druhak se to bohužel podepsalo na ceně, která je vskutku prémiová za to, co v krabici dostanete. A k ní ještě nezapomeňte připočíst nemalé poštovné do českých luhů a hájů, které zvýší cenu produktu o dalších 30%.

Space Hulk je výtečný svou atmosférou. Přece jen, prolézání koridorů vesmírné lodi, v níž se hemží vetřelci, to je snem každého fanouška sci-fi. Ve filmech a knížkách to můžete jen vidět nebo číst. Ale v této hře to můžete i zažít. Mimochodem vzniklo několik předělávek této stolní hry do počítačové podoby, vzpomínám si na port pro Amigu, v kterém jste viděli chodby z pohledu mariňáků (first-person pohled) a kde na Vás Genestealeři dokázali skutečně velice dobře vybafnout. Zpracování je samozřejmě mnohem více, dnes dokonce i na mobilní telefony, i když si nejsem jistý, jestli na malém displeji mobilu to dokáže vyvolat stejné pocity jako na monitoru.

Pokud odhlédneme od nepříznivého poměru cena/výkon, jedná se o zdařilé balení. Takže pokud Vás Space Hulk láká, zapište si datum 5. září 2009 do svých kalendářů, protože se zdá, že hra se z pultů zmizí stejně rychle, jak se na nich objeví. S největší pravděpodobností ji nebude ani možné koupit jinde, než přímo na e–shopu výrobce.

Na závěr připojím obrázky figurek pro letošní re-edici, jelikož jsou skutečně parádní.

Space Marine Terminator CaptainSpace Marine TerminatorSpace Marine Terminator HeavySpace MarineSpace Marine

Genestealer-1GenestealerGenestealerGenestealerGenestealer

Odkazy: