Masakr v Lebečném průsmyku

Rubrika: Warhammer

Na podzim letošního roku vyjde nová, sedmá edice hry Warhammer Fantasy Battles. Jak je již u GW tradicí, ke hře bude existovat tzv. starter box, tedy krabice pro začátečníky. Krabice je většinou zajímavá i pro ostřílenější hráče, protože obsahuje velké množství figurek za zajímavou cenu. Na internetu se objevily fotky nové krabice a jejího obsahu, a pro jistotu jsem je zkopíroval i na své stránky, aby to neuniklo nikomu.


Masakr v Lebečném průsmyku

Masakr v Lebečném průsmyku

Základní krabice bude mít po vzoru 40K a Pána prstenů také nějaké jméno, jiné než jenom Warhammer. Mělo by to být Slaughter at Skull Pass, neboli volně přeloženo Masakr v Lebečném průsmyku. A co bude obsahem krabice?

Pochopitelně pravidla k nové edici Warhammeru. Nicméně zde se předpokládá, že se bude jednat, opět stejně jako u 40K a např. Morijských štol z Pána prstenů, pouze o brožurku formátu A5, která bude sice obsahovat kompletní pravidla, ale nic víc, žádné scénáře, žádné pozadí apod. Zvlášť si potom budete moci koupit velkou knihu s pravidly, nejspíše vázanou. Ale nebude platit, že pravidla, která jsou v krabici, jsou naprosto identická s těmi, která se dají koupit zvlášť.

Dále zde samozřejmě bude další brožurka, která bude vysvětlovat principy hry, nejspíše na nějakých jednoduchých scénářích, a završí to jedním velkým scénářem, ve kterém se již bude hrát s rozumným množstvím pravidel. Prostě takový sešitek typu Úvod do pravidel snadno a rychle. No a ještě zde budeme mít pochopitelně i kostky, měřidla, šablony apod.

Mnoho lidí samozřejmě budou hodně zajímat figurky, které v krabici najdou. Takže budou zde opět dvě armády, a to trpaslíci a noční skřeti (dwarfs and night goblins). Styl figurek bude pokračovat v tom, co známe již ze současného Warhammeru. Tedy figurky budou plastové, poměrně kvalitně zpracované, ale nečekejte multipart figurky s nepřeberným množstvím kombinací, jak je slepit. V krabici budou figurky pro začátečníky, takže cílem je, aby šly jednoduše zkompletovat a rychle se dalo hrát. Podobně jako již v současném Warhammeru, figurky se skládají z maximálně dvou částí, které je zapotřebí slepit k sobě, přičemž ta druhá část je buď hlava nebo ruka se zbraní.

Poté, co vyšel nový základní set k 40K, vrtala mi v hlavě otázka, jestli i u Warhammeru se v krabici objeví nějaké modely, které nebudou přímo herními figurkami, ale budou hru krásně doplňovat, ať již na herním stole nebo ve vitrínce. U 40K je to ztroskotaná vesmírná loď a její přeživší pilot – což není bojovník, ale zajímavá postava pro scénář. A i zde jsme se dočkali, trpaslíci obdrželi poníka táhnoucího opancéřovaný vozík, pro nějž se určitě vžije název vyhořelé uranové palivo. Noční skřeti dostali zase jakýsi větší totem či co, na fotkách to není úplně dobře vidět, ale rozhodně to není malé.

Současně jsem se ale trochu obával, jak to bude vypadat s množstvím figurek v krabici. U 40K je to bídné, deset mariňáků na jedné straně, to je jeden oddíl a ne kus armády. Ani těch tyranidů není moc. Naštěstí musím říci, že zde se GW pochlapil, figurek je hodně a jejich rozmanitost je ještě větší než u současné základní krabice šesté edice Warhammeru. Naopak, podle fotek se rozhodně můžeme těšit, jak na kvalitu, tak na kvantitu. Ještě zbývá poslední otázka, na níž odpověď neznáme. Cena základní krabice do 40K a Pána prstenů je 40 liber. Vsadím boty, že zde to bude víc, figurek vevnitř je podstatně více a i z boku je krabice vyšší než současné základní sety ostatních her. Proto otázka zní – zachová GW cenu základní krabice na současných 50 librách, nebo zdraží?

Noční skřeti

Takže malých zelených potvůrek v černých kápích bude požehnaně hodně, a základní regimenty bude doplňovat pár lahůdek…

 • 1 skřetí generál, resp. velký bos, který kromě hole drží ještě houbáka
 • 1 skřetí šaman s loutkou na holi a kotlíkem hub
 • 40 skřetích kopiníků (18 + 10 + 12)
 • 20 skřetích lučištníků s krátkými luky (10 + 10)
 • 10 pavoučích jezdců
 • 1 trol

Trol má poněkud jiný výraz, řekl bych, že je někde na půli cesty mezi současnými troly a jeskyním trolem z Pána prstenů. No a kromě herních figurek tedy ještě onen totem, dvě značky pro označení cílů ve hře a snad ještě další věci.

Generál
Šaman
Trol

Skřetí kopiníci
Skřetí kopiníci
Pavoučí jezdci
Skřetí armáda

Trpaslíci

Malí podsadití vousáči na tom nebudou o nic hůře, ikdyž jich samozřejmě musí být méně než skřetů, protože se nemnoží jako houby. Ale stále je to hezká nadílka…

 • 1 šlechtic
 • 1 trolobijce (plus varianta svázaného trolobijce)
 • 12 válečníků se sekerou a štítem
 • 10 střelců s pistolemi
 • 8 horníků
 • 1 kanón

A jako doplňky zde máme poníka táhnoucího jaderný odpad, dva ukazatele cesty, opět snad nějaké dvě značky pro označení cíle a snad ještě něco dalšího

Generál a trolobijci
Válečníci
Střelci
Horníci
Kanón
Trpasličí armáda


Vozík

Myslím, že nadílka je to celkově slušná, přes sto figurek, o třetinu více jak nyní. Já vím, že jsou menší než lidi nebo orkové, ale i tak… Takže už teď je důvod těšit se na podzim, neboť v září se má nový Warhammer dostat do obchodů.