Umístí Opera na svůj web odkaz pro stažení IE?

Rubrika: Internet

Opera je jistá norská firmička, která je tragicky neúspěšná. Tato společnost již 13 let vyvíjí webový prohlížeč, který horko těžko v dnešní době používá okolo pouhých dvou procent trhu. To samozřejmě neznamená, že jejich produkt je nekvalitní. Jen ho prostě nedokáží „prodat“.

Na konci roku 2007 firma Opera zjistila, že skutečně business dělat neumí a že vlastním úsilím se nikdy neprosadí. Rozhodla se proto zneužít moc Evropské unie a pomocí regulace vnutit Microsoftu jako výrobci operačního systému Windows, aby svůj vlastní prohlížeč z operačního systému odstranil a uživatelé si prý potom spíše vyberou ten jejich produkt.

V záležitosti se samozřejmě skýtá více absurdit:

  • Microsoft není jediným výrobcem operačního systému, který v sobě obsahuje internetový prohlížeč. Vlastně je to tak u všech výrobců: MacOS také obsahuje zrovna v instalaci internetový prohlížeč Safari a to přímo od výrobce operačního systému, firmy Apple. Podobně drtivá většina Linuxových distribucí má v sobě zahrnut prohlížeč Firefox nebo Konqueror. Zákony a normy by měly být obecné, proto by případný souhlas EU měl postihnout všechny stejně. Vsadím se ale o troje boty, že postihnutým bude pouze Microsoft a nikdo jiný.
  • Představte si výrobce jakéhokoliv výrobku, například auta, který spolu s výrobkem dodává nějakou výbavu, například auto-klimatizaci. A nyní přijde jiný výrobce klimatizace a s pomocí Evropské unie vnutí tomu výrobci aut, že auto se nesmí prodávat s klimatizací. Tu si uživatel může dokoupit až posléze, aby měl na výběr. Zamezení toho, aby si výrobce do svého výrobku umístil svou vlastní komponentu. Zní to jako nesmysl? Ale vždyť je to přesná analogie.
  • Návštěvy prohlížečů na tomto webu. Bojuje Opera proti správnému nepříteli?
    Návštěvy prohlížečů na tomto webu.
    Bojuje Opera proti správnému nepříteli?

    Úspěch prohlížeče Firefox ukázal, že neúspěch Opery není způsoben Microsoftem. Vím, že moje stránky jsou obsahově určeny spíše pro aktivní mladé muže, kteří mají potřebu zkoušet různé technologie. Možná i proto má na mých stránkách podíl Internet Exploreru ani ne polovinu toho co Firefox. Ale i na ostatních webech má Firefox obecně více než Internet Explorer, takže konkurenční produkt se bez zásahu Evropské unie dokázal stát číslem #1. Ovšem na rozdíl od Mozilly (výrobce Firefoxu) se Opera rozhodla nebojovat čistě. Opera zjevně business neumí a umět nebude. A tak se rozhodla, že ke svému prosazení zneužije moc EU, která americkému Microsoftu moc nakloněná není.

K obecnému překvapení EU v lednu letošního roku dala Opeře předběžně za pravdu. Nebudu znova rozebírat otázku, jestli v zápětí EU přinutí také ostatní výrobce operačních systémů, aby z nich odstranili webový prohlížeč. Ač je zjevné, že by tomu asi tak tedy mělo být, aby se jednalo o obecné pravidlo, nestane se tak.

Aby toho nebylo málo, tak mnoho dalších výrobců se k Opeře přidalo. Trochu se dalo čekat, že se na stranu Opery postaví ostatní výrobci prohlížečů a samozřejmě se to stalo. Podstatně zajímavější ale je, že do sporu na stranu Opery vstoupily i další firmy, které vyrábějí jiný software než internetové prohlížeče. Lze to ale snadno vysvětlit – při prohře nic neriskují, ale pokud Opera vyhraje, bude vytvořen otřesný precedens pro to, aby na stejném principu musel Microsoft nařízením vyklízet pole i v jiných segmentech, v kterých podnikají oni.

Microsoft se samozřejmě věnoval tomu, jak z kauzy ven. I když se domnívám, že právo je na jeho straně, tak z business pohledu chápu, že místo válečného tažení proti nesmyslné EU a neschopné Opeře couvnul. Evropa je obrovský trh a je lepší zkusit s EU spolupracovat, možná si pak od Microsoftu koupí nějaké produkty. Kdyby bojoval, EU by asi spíše zkoušela různé alternativy, což sice často není v celkových nákladech (tj. včetně školení, údržby apod.) levnější řešení než to od Microsoftu, ale v takovém případě by prostě Microsoft přišel o business.

A tak se v nových Windows 7 nebude prohlížeč Internet Explorer nacházet. Teda vlastně jen v Evropě, v ostatních částech světa (zatím) orwelovská EU nevládne. Tento týden Microsoft navrhl, že se ve Windows objeví standardizovaná stránka, na které si bude moci uživatel vybrat, který browser si na počítač nainstaluje. Ano – přímo ve Windows pomocí jednoho kliknutí si uživatel nainstaluje konkurenční prohlížeč. Takovou funkci Microsoft do Windows dá, a to včetně zpětného doplnění (přes službu Windows Update) do Windows XP a Vista.

Browser Ballot - takto možná bude vypadat okno pro výběr prohlížeče ve Windows
Browser Ballot - takto možná bude vypadat okno pro výběr prohlížeče ve Windows

Víte, co si o tom myslím? Aby bylo všem měřeno stejně, měla by také Opera na své webové stránky umístit odkaz pro stažení Internet Exploreru. Hned vedle tlačítka pro stažení svého prohlížeče. Pokud má být uživatel neustále upozorňován, že si může zvolit i jiný produkt, proč by tomu tak nemělo být i zde? A samozřejmě také na webu Firefoxu a obdobně pro ostatní produkty těch firem, které se do procesu zapojily.

Bude webová stránka Opery vypadat takto?
Bude webová stránka Opery vypadat takto?

Opera by se měla věnovat businessu, který umí. Jsou jím prohlížeče pro mobilní zařízení, včetně služby Opera Mini. Pokud chce soupeřit na poli tradičních browserů pro počítače, ať tak činí sama, bez omezování konkurence pomocí regulací. Firefox toho schopný byl a uspěl. Tudíž Opera je pouze neschopná, nic jiného.

Nebudu tvrdit, že Microsoft je nějaký svatoušek. Jen tento způsob zásahů státní (nebo dokonce nad-státní) moci mi připadá zvrhlý. Nevím, jestli by se George Orwel smál, nebo by plakal. Evropská unie zasahuje čím dál tím více do soukromých záležitostí firem i jedinců. Není to v zájmu obyvatel, ale jedná se pouze o lobbying, korupci a špínu, která je stokrát větší než ta v našem malém českém politickém rybníčku. EU se stala nástrojem moci, kdy nezvolení zástupci omezují svobodu podnikání a života vůbec. A to, že se členství v EU může obrátit i proti Česku jakožto členovi, se právě ukazuje nyní v případě, kdy bez požehnání Bruselu nesmíme recipročně zavést Kanadě víza. Poslední dobou si začínám klást otázku, jestli se náhodou nedožiju toho, že po vzoru 1984 vyhlásí Eurasie, tj. EU+Rusko, válku Spojeným státům, vlastně Oceanii. Myslíte, že je to nereálné? Vždyť v zájmu vyššího dobra se Eastasia, tedy Čína, přidá.