Všichni jsou z Googlu paranoidní. Aniž by přemýšleli.

Rubrika: Internet

Je to pár měsíců, kdy Rupert Murdoch přišel s nápadem, že by zpoplatnil své zpravodajské servery. A hlavně obvinil Google, jak mu krade informace a na nich vydělává. Tento pán je velice úspěšný podnikatel, skoro tak úspěšný jako Google, a tak jeho prohlášení se od té doby masivně propírá na všech možných stránkách. Třeba zdezde, jen pro příklad. Před pár dny pak Google přišel s novou službou zvanou Public DNS, kdy zdarma nabídl rychlé překladové servery pro kohokoliv (to jsou servery, které de-facto potřebujete, abyste se na internetu vůbec mohli pohybovat, zjednodušeně bez nich by Váš počítač jen tak nezobrazil ani tuto stránku). A tradičně jsem se na internetu setkal s výkřiky, jak Google uživatelům zase poleze do soukromí a po vzoru velkého bratra bude o nich vědět úplně všechno. Ajajaj.

Je skutečně Google převtěleným ďáblem?
Je skutečně Google převtěleným ďáblem?

Nejprve pojďme na Murdocha. Myslím si, že zpoplatnění mu nevyjde. Tedy ne že by zpoplatnit nemohl, ale to klidně může, ale myslím, že tím nic nezíská. Dokud budou na internetu existovat konkurenční média, která budou zdarma (tedy placená z reklamy), tak se uživatelé přesunou od Murdocha pryč k těm, kde platit nebudou. Teoreticky může nastat i situace, kdy zpravodajství zpoplatní úplně všechna média (a pár blogů to nevytrhne), takže na internetu si zdarma žádné zprávy nepřečtete. Začnou pak lidé za zpravodajství platit? Nesmysl. Nemám to ze své hlavy, velice se mi v tomto směru líbil názor Daniela Dočekala na věc: zpravodajství není statek, který lidé nezbytně potřebují okamžitě, oni klidně pár hodin počkají. Takže pokud zpravodajské servery zavedou platby, většina čtenářů místo placení raději počká do večera a na zprávy se podívá na své preferované televizní stanici a vše se dozví, jen o trochu později.

Ruppert Murdoch: na internetu mi kradou můj obsah!Výše uvedené se samozřejmě týká obyčejných zpráv. Jiná situace je s hloubkovými analýzami trhu, různými podrobnými studiemi vhodnými pro obchodování atd. Jenže takové kvalitní materiály se ani dnes na internetu neválejí zadarmo a v nich se nic nezmění. Ovšem, aniž bych chtěl snižovat serióznost takových zpráv, vybírám z dnešní iDnes, kdo z Vás by platil za články že Švýcarští intelektuálové chtějí zrušit zákaz minaretů nebo že Soudci z plzeňských práv budou soudit i po odebrání titulu, i když tyto články budou placené úplně všude. Když Vám je večer v televizi naservírují zdarma? Jsou pro Vás takové články tak důležité, že za ně budete platit?

Myslím si ale, že ještě důležitější je hon na čarodějnici, totiž na Google. Ve všech článcích je totiž zmiňováno, že Murdochovi (a i ostatním) úplně strašně vadí, že je vykrádá Google svou službou Google News, což je tzv. agregátor zpravodajství. Že Murdoch vyrobí (kvalitní) zpravodajský článek, vystaví ho na svůj web, oblepí ho reklamou, aby se mu ta výroba článku zaplatila, a pak přijde zlomyslný Google, ten článek si stáhne, jen ten obsah, vystaví na své stránce Google News, kde peníze za (svou) reklamu shrábne on. Nespravedlnost. Cože? Podíval se někdo z Vás na tu stránku Google News? Tady je.

Tak mi prosím vysvětlete dvě věci:

  1. Na stránce Google News je vždy z daného článku jen první odstavec (tak jako na výchozích stránkách vydavatelů zpravodajství). Jenže když kliknete na titulek, abyste si z článku přečetli více, tak Vás to přivede na původní stránky toho zpravodajského serveru, z kterého článek pochází, se vší reklamou, kterou si tam výrobce článku dal. Není to tak, že Google News spíše čtenáře na ten původní zpravodajský server přivedou?
  2. A ještě mi prosím ukažte na Google News tu jeho reklamu, kterou Google na těch původních zpravodajských serverech parazituje. Aspoň jednu jedinou. Prosííím. Ha! Není tam! Na té stránce není jediná reklama a protože Google News používám dlouho, drze řeknu, že tam nikdy nebyla.

No, takže Google pomocí své služby Google News nevydělává reklamou nic, protože reklama na té stránce žádná není. A když čtenáře článek zaujme a chce si ho přečíst celý, tak ho Google pošle k tomu původnímu tvůrci obsahu, který tam tu svou reklamu má. Neříkám, že Google je obecné dobro a že k němu máme vzhlížet jako k bohu, ale než začnu nějakou službu kritizovat, tak se na ni alespoň podívám, jestli neplácám zjevné blbiny, ne?

Ano, pokud jste přihlášení do svého účtu u Googlu, pak Google asi může sledovat, jaké zpravodajství čtete a podle toho lépe cílit reklamu. Teoreticky. Nevím, ale stále mi připadá účinnější cílit podle toho, jaký je obsah článku, který právě čtete, než podle toho, na jaký zpravodajský článek jste vlezl před pár hodinami.

Pochopil bych, kdyby Rupert Murdoch zcela na rovinu řekl, že mu na Google News vadí, že agreguje zprávy i z jiných zdrojů než z jeho serverů. A že tudíž čtenáři zajdou i na jiné servery než na ty, které on obestavěl svou reklamou. Kdyby Google News nebyl, dost možná by více čtenářů mělo jako výchozí zpravodajskou stránku jeho New York Times nebo některý jiný z jeho webů a ke konkurenci by nezabloudili. Takovou stížnost bych chápal. Ale stěžovat si na to, že se Google News na jeho zpravodajství neoprávněně přiživuje mi přijde jako lživé a pokrytecké.

Google News: upalme ho na hranici! Honem!
Google News: upalme ho na hranici! Honem!

Je pravda, že internetové zpravodajství má velký problém. Výnosy z reklamy ve většině případů náklady nepokryjí. Prorokuji ovšem, že zpoplatnění obsahu není řešením, to nemůže být úspěšně. Zpravodajství na internetu bude buď zdarma (částečně placené z reklamy, částečně dotované z jiných zdrojů), nebo nebude vůbec. Jiná varianta asi není možná.

No a už jen krátce k té Google Public DNS. Takže když chcete, můžete si jako DNS servery nastavit ty od Googlu. Ten tvrdí, že jsou rychlejší a tak dále. To je mi docela jedno. Používám DNS servery od poskytovatele internetu a nebudu na tom nic měnit, přece jen přístup na ně je většinou za <1ms. Kdežto DNS servery od Googlu jsou až za velkou louží a už kvůli fyzikálním zákonům o rychlosti světla nemohou těm lokálním konkurovat. Jsem ale velice potěšen, že Google poskytl DNS server s tak skvělou adresou, že si ji nelze nezapamatovat z hlavy: 8.8.8.8. Už se mi totiž vícekrát stalo, že jsem byl k internetu připojen, mohl jsem si pingnout spoustu číselných IP adres, ale de facto jsem internet použít nemohl, protože jsem právě neznal žádný DNS server. Třeba proto, že ten u poskytovatele připojení spadl. Nyní znám jednoduché řešení, dočasně tam šoupnu ten od Googlu a je to.

A bavím se všemi těmi paranoidními výkřiky o velkém bratrovi. A že Google už toho o nás ví příliš. Směšné mi na tom připadá, že většina geeků má e-mail právě u Googlu, protože je přece tak cool mít za zavináčem napsáno gmail.com. A spousta webových vývojářů (a nejen jich) má nainstalován Google Toolbar ve svém prohlížeči, kvůli pagerankům a příbuzným funkcím, takže na Google se stejně odesílá každá webová adresa, na kterou vlezou. U DNS serveru se toho odesílá podstatně méně, pouze název serveru, nic víc, ani port, ani URL. Dále většina lidí ani nemá veřejnou IP adresu, ale je schována za NATem u svého poskytovatele internetu, kdy tu veřejnou adresu, podle které by Google mohl identifikovat uživatele, sdílí desítky až stovky lidí. No prostě paranoia.

To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně nejdou.
To, že jsem paranoidní, ještě neznamená, že po mně nejdou.

Ano, pokud se budeme bavit v teoretické rovině, pak stejně jako u Google News může tato firma sledovat kam na webu chodíte a podle toho upravovat svou reklamu, aby byla účinnější. Ale jak jsem už napsal výše, věřím tomu, že když čtu článek o pracích prášcích, tak bude podstatně účinnější podstrčit mi reklamu na nejnovější bělící účinky, než mi tam cpát reklamu na Photoshop, když jsem předtím zjišťoval IP adresu serveru adobe.com, abych si nainstaloval novější verzi Flash Playeru.

Nepovažuji Google za někoho hodného, kdo se může rozkrájet pro blahobyt uživatelů. Google je firma jako každá jiná a jde ji primárně o zisk. A je překvapivě strašně podobná Microsoftu, oba dva velcí počítačoví hráči dokáží skutečně vydělávat pouze na velmi malé skupině svých výrobků (v případě Googlu je to reklama, kdežto v případě Microsoftu jsou to klientská Windows a kancelářský balíček Office), aby veškeré jejich další aktivity byly výhradně ztrátové a oni je lepili ze zisků v těch pár komerčně úspěšných. Některé služby a produkty od Googlu používám (Search, Desktop Search, Picasa, Picasa Web Albums, Chrome, News, Analytics), protože mi vyhovují, jiné ne, protože mi třeba více vyhovuje konkurence (HotMail), nebo protože takový typ služby mě nezaujal vůbec (Google Docs, Wave a další). A s pobavením, ale někdy i se znepokojením sleduji, jak různí uživatelé nebo i politici dělají z obou dvou velkých a úspěšných firem bubáky. Zkuste si zachovat zdravý selský rozum a skutečně racionálně o těchto dvou firmách a jejich produktech přemýšlet.