Geocaching po stránce softwarové – zoufalství a utrpení

Rubrika: Jen tak

Před necelým měsícem jsem napsal článeček o tom, jak jsme se jako rodina nadchli do hledání pokladů — tedy geocachingu. Nadšení nadále trvá, navíc nám počasí přeje, kešky spokojeně přibývají. Samozřejmě neděláme žádné kombajnové sběry, s malými dětmi to chce trošku jiný přístup, aby je to bavilo. Takže děláme vždy procházky (nebo menší túry odpovídající tomu, aby ji ušel šestiletý syn a současně třicátník rodič s dvacetikilovou krosnou na zádech, ve které si lebedí mladší potomek) a na každé takové procházce sebereme dvě nebo tři kešky. Dětem se to líbí, rodičům také, win-win situace.

Nojo, ale geocaching není jen o chození v přírodě. Ono je to i o té přípravě, počítači, internetu a softwaru. A zde dochází k naprostému rozčarování. Kam šáhnete, tam je to zlé. To není výběr mezi menším zlem a větším zlem. Tady kromě něčeho dobrého chybí i to menší zlo. Prostě zoufalství.

Garmin MapSource

Jak možná víte z mého předchozího článku, chodíme s autonavigací Garmin. Není to ideální stav, turistická navigace by byla lepší, ale na to si stěžovat nebudu, to je moje volba. I tak se všude dočtete, že značka Garmin je prostě tou nejlepší volbou a pokud se jednou budu poohlížet po turistické navigaci, pak výrobce zůstane stejný.

První autonavigaci jsme do firmy pořídili před 4 roky, jednalo se o Garmin StreetPilot c330 a již tehdy jsem přišel do kontaktu s produktem MapSource. Jedná se o program pro Windows, který dokáže pracovat s mapami, pomocí něj se mapy do navigace nahrávají, oběma směry se dají přenášet zadané body (waypoints) atd. Za ty 4 roky se MapSource prakticky nezměnil, kromě ikony programu, splash-screenu (startovací obrazovky) a některých dalších obrázků.

Při použití s autonavigacemi je využitelnost tohoto softwaru malá. Pokud ale začnete dělat geocaching nebo i jen turistiku bez hledání pokladů, tak budete asi chtít právě po této aplikaci šáhnout, když v ní máte stejnou mapu jako v navigaci, a na malém displeji se budoucí trasa plánuje mnohem hůře, než na pořádném monitoru.

Garmin MapSource - líný jako hlemýžď a s ovládáním z roku 1991
Garmin MapSource — líný jako hlemýžď a s ovládáním z roku 1991

MapSource je otřesně pomalý. Mám samozřejmě na mysli vykreslování vektorové mapy. Myslím si, že se jedná doslova o ostudu. Překreslení mapy Olomouce (autoatlas Czech 8) s odhadem 300 POI body trvá okolo 3 vteřin. Možná se to zdá málo, ale není to příjemné, při dnešních výkonech počítačů by to mohlo být realtime. Napsat rychlou vektorovou prohlížečku není problém, na to jsou známé a veřejné postupy, které využívá spousta jiných softwarů. Můj předchozí zaměstnavatel byl právě softwarový dům věnující se GIS aplikacím a kamarád takovou prohlížečku napsal, abychom ji používali a měli nad ní plnou kontrolu. A tato prohlížečka je na 8 let starých počítačích výkonnější, než je dnes MapSource na čtyřjádrových dělech. Samozřejmě, chce to mít správně navržené uložení dat, kvadrantový strom atd., ale to by mělo být u programátora, který vytváří mapový software, samozřejmostí.

Kromě toho je MapSource i nepříjemný v ovládání. Člověk musí neustále přepínat mezi režimy výběru objektů, posunu mapy a zoomování, přičemž tyto režimy v MapSource nelze sloučit do jednoho, tak jak to dnes dělají prakticky jakékoliv webové mapy. Kolečkem zoomovat, když kliknu na objekt, tak ho vyberu, když kliknu do plochy (mimo objekt) a pohybuji myší, tak se mi posunuje mapa, když zmáčknu Ctrl, tak kreslím zoomovací obdélník, right-click pak udělá zoom out. Vždyť takto to mají Google Maps, mapy od Seznamu, a skoro každý další. Je to přirozenější a rychlejší. MapSource má sice pro přepínání režimů klávesové zkratky, ale to je znouzectnost. Inteligentní pohybový režim by byl lepší.

Těch zlepšení by mohlo být samozřejmě mnohem více. Když jsme v Espace programovali TeGIS pro OVaK (konkrétně to bylo v roce 1998), tak jsme velmi rychle zjistili, že uživateli se velmi zrychlí práce, pokud okno s vlastnostmi objektu je nemodální (neblokuje vstup do mapy), ale může u aplikace viset neustále, nejlépe zadokované k okraji (anebo vytažené na druhý monitor), a pouze aktualizovat svůj obsah podle toho, kam uživatel klikne. Dokonce jich tam může být více, některá lze zamknout (obsah v nich zůstává) a z těch nezamčených se vždy aktualizuje to nejstarší (LRU). Většina lidí takto zvládne maximálně dvě okýnka vlastností najednou, ale to nevadí, i tak je přínos v efektivitě obrovský. A tak dále, a tak dále.

MapSource jako mapový software je tragédie. To, že ho do kapsy strčí enterprise GIS systémy od tradičních výrobců, jako jsou ESRI, Intergraph nebo SmallWorld, možná šlo očekávat. Ale že bude tak velká firma jako Garmin dodávat tak ubohý software, že ho o několik tříd překoná i MoNET od malého olomouckého Espace, to jsem nečekal. No jo, jenže pokud máte navigaci značky Garmin (a turistické navigace od jiných výrobců prakticky neexistují), tak potřebujete software, který Vám zobrazí stejnou mapu, jakou máte v navigaci, přenese data mezi přístrojem a počítačem, a prostě u toho MapSource skončíte. Smůla.

Webové stránky geocaching.com

Když chcete dělat geocaching, tak skončíte na těchto stránkách. Zde jsou evidované všechny kešky, nálezy, atd. Vytvoříte si zde účet a můžete jít hledat. Teoreticky v pořádku.

Jenže ty stránky jsou jak z přelomu tisíciletí. A teď nemám na mysli grafiku (i ta by mohla být dnes lepší), ale logiku ovládání a práce se stránkami. Takové stránky, jako má geocaching.com, bych pochopil u nějakého nekomerčního projektu z nadšení, jakým je tento můj blog. Jenže tyto stránky provozuje firma Groundspeak, které plynou nemalé peníze od prémiových členů a také za licence k geocoinům a travelbugům.

Úvodní stránka je strohá a na tom není nic špatného, viz Google. Jen je škoda, že vyhledávací políčko není jen jedno, bylo by to jednodušší, a prostou heuristikou by se dalo zjistit, jestli uživatel hledá kešku nebo lokalitu. Zajímavější je, že pod prvním vyhledávacím políčkem je položka Advanced search, která vede na první stránku pokročilého vyhledávání. Proč první? Protože ještě vlevo v menu máme odkaz Hide & Seek a Cache, který vede na jinou stránku pokročilého vyhledávání. Proč jsou dvě? Nevím. Mimochodem ta druhá je tak složitá, že ji neukazujte nikomu, kdo není v počítačích trochu více zběhlý. Lekl by se a geocaching by nikdy nedělal.

Pokud chcete vystrašit kačera začátečníka, ukažte mu tuto stránku.
Pokud chcete vystrašit kačera začátečníka, ukažte mu tuto stránku.

Jinou nekoncepční chybou jsou obrázky. Ke keškám lze připojovat obrázky a může to dělat jak autor kešky, tak lidé, kteří ji najdou. Pokud na stránce s keškou kliknete na odkaz view gallery, objeví se nám náhledy jednotlivých fotek, seřazené podle data pozpátku. So far, so good. Když kliknete na náhled fotky od toho, kdo kešku nalezl, zobrazí se Vám fotka celá, jak člověk očekává (maximální velikost celé fotky je ovšem pouze 640×480, což je v dnešní době škoda). Jenže když kliknete na náhled fotky, kterou ke kešce připojil její vlastník, dostanete se na výchozí stránku s popisem kešky. A pokud vlastník neumístil obrázek přímo do této stránky, musíte v ní hledat titěrným písmem napsaný další odkaz, a teprve kliknutím na něj zobrazíte fotku v plné velikosti. Viz např. keš GC1FHW5, fotky Židle, AtomLoď od vlastníka. Proboha, který diletant tohle webové rozhraní navrhoval? Aplikace by se měla chovat konzistentně! Pokud kliknu na náhled fotky, měl bych vždy získat stejný výsledek, a ne napoprvé hrušku a napodruhé jablko. V té galerii náhledů samozřejmě nelze nijak rozeznat, která fotka je od ownera a která od návštěvníků.

Když zadáváte log, že jste kešku našli, můžete k logu přidat i další waypoint. Tímto způsobem můžete např. dát ostatním vědět, kde je nové parkoviště poblíž kešky apod. Ale nemůžete si nijak vkládat body soukromé, které by nikdo jiný neviděl (třeba vypočítanou finálku u mystery kešky). Nebo třeba zadat si vlastní soukromou poznámku ke kešce, to taky nejde. Dokážu si představit spoustu další funkcionality, která by udělala práci s tímto webem příjemnou.

Už vůbec nechci zmiňovat, že se nacházíme v roce 2009, kdy je tzv. Web 2.0 plně v provozu, pro mnoho funkcí by bylo možné využít AJAX a další featurky dnešních prohlížečů, moderní grafiku pro web, odkazy na YouTube, třeba i propojení na facebook či twitter apod. Znova zopakuji: pochopil bych, kdyby web takové kvality provozovali dva nadšení ajťáci jako svůj projekt z radosti, který tvoří po večerech. Ale jako komerční oficiální portál pro geocaching je to ostuda, kterou zachraňuje jen faktický monopol Groundspeaku, takže podobně jako u MapSource, stejně se tomu nevyhnete. (Pro rejpaly, ano vím o OpenCaching, ale to je ještě větší tragoška než geocaching.com)

GSAK

Když jsem našel pár prvních kešek a začal si číst na webu o geocachingu, narazil jsem i na tento článek Marka Lutonského, ve kterém vychvaluje aplikaci GSAK jako výborný program. Tak jsem si ten program stáhl a zíral. To si snad dělá kozy. To není výborný program, to je nejdrsnější hardcore z pravěku, kdy Windows 3.1 byly teprve v představách strýčka Billa. Jo, ten program v nouzi lze použít a nic jiného víceméně není. Ovšem tohle vytvářeli lidé, kteří záměrně navrhují aplikace tak, aby je ostatní neradi používali.

Za naprosto tristní považuji situaci, kdy žádné tlačítko nemá tooltip (takovou tu malou nápovědu, která se zobrazí, když nad tlačítkem počkáte s myškou). Houby s octem. Koukáte na obrázek a hádáte, co to asi udělá, až ho zmáčknete. Když vyberu řádek s keškou a zmáčknu Ctrl-A, nedojde k označení všech položek, což je standardní chování této klávesové kombinace od Notepadu přes Word až po Excel. Místo toho se mi otevře nastavení aplikace. Dnes, v době širokoúhlých monitorů, se aplikace umí rozdělit pouze na podokna nad sebou, nikoliv vedle sebe. Opět dvě vyhledávací okýnka, jedno podle kódu kešky, druhé podle názvu (ještě, že to alespoň umí online vyhledávání). Mimo jiné veškerá okýnka jsou modální. A tak dále, a tak dále. Zde existuje i trocha konkurence v podobě prográmků GeoGet nebo Skrýšotlač, ale to je z louže do bláta (záměrně použito opačné pořadí).

GSAK - program nepřátelský k u uživatelům
GSAK - program nepřátelský k u uživatelům

Možná GSAK je silná v makrech, hromadném zpracování kešek atd. Pokud je ale program současně uživatelsky nepřátelský a navíc velmi složitý (což není špatně, musí ale existovat jeho light skin, který musí být defaultní, viz Excel), je to neštěstí. Pochopitelně největší chybou této aplikace je vůbec její potřeba. Toto všechno (a mnohem více) mohl umět přímo web geocaching.com, pokud by pánové z Groundspeaku jen trochu chtěli. Ale zpět k GSAK. V žádném případě se nejedná o výborný program. Jedná se o parodii na program. Za tohle ode mě nikdo 20 USD neuvidí, protože tohle používat je za trest. Něco tak hrozného používat nebudu.

Závěr

Geocaching je super zábava. Tedy po tu dobu, co jste venku, hledáte kešky, kocháte se krajinou, hlídáte děti, aby nespadly do nějaké rokle nebo neskočily pod auto, neřvaly příliš nahlas, když kešku najdou (nebo když ji naopak dlouho nemůžou najít), na Eventu se potkáte s jinými kačery, pokecáte, najdete nějakou minci a posunete ji o kousek dál. Ale bacha, jakmile sednete k počítači — radost skončila, nastává utrpení. Aplikace, které na Vás čekají, připravili lidé, kteří jsou nadšení do geocachingu, možná umí i programovat, ale nevědí nic o navrhování aplikací pro lidi. Sranda končí, budete muset protrpět logování nálezů a přípravu další trasy, abyste se později opět mohli radovat z té lepší části aktivity.

Že by příležitost naprogramovat něco vlastního?