Kodaň, ekologie a střízlivý pohled na věc

Rubrika: Jen tak

V Kodani právě běží konference o ekologii, globálním oteplování a dalších podobných záležitostech. Jakožto čtenář Lomborga (vřele doporučuji, je to sice trochu nudné čtení, ale zatraceně důkladně podložené referencemi) o této akci samozřejmě vím delší dobu. Mimochodem již v listopadu jsem se setkal s některými PR materiály firem, jež chtějí vypadat, jak progresivně ekologicky smýšlí, a proto o kodaňské konferenci již před měsícem psaly v minulém čase a vítaly závěry tam přijaté.

Nyní na povrch vyplouvají různé aférky, počínaje počítačovými hackery, kteří přinesli světu „překvapující“ zprávu o tom, jak seriózní vědci manipulují údaji, přes ekologické pokrytectví 140 soukromých tryskových letadel a tisíců limuzín pro všechny zúčastněné papaláše až po dnešní prozrazení, že závěrečná zpráva už je na světě, aniž by se na ní účastníci dohodli.

Ne, nebudu se vozit po všech těchto absurditách, i když je mi záhadou, jak jim to spousta lidí (včetně mě blízkých přátel) ještě furt baští. Zkusím pouze střízlivý pohled na věc.

Ekologie nakonec bude taková, jakou ji budou chtít ty nejbohatší a nejsilnější státy světa. Taková, nebo žádná. Jinak to už z principu věci není možné. Započítejte USA, Velkou Británii, Francii a Německo. Možná Rusko a Čínu. Konec zvonec. Všichni ostatní jeli do Kodaně akorát se pobavit nebo si pozvednout své ego, že se ukážou vedle těch mocných, nic víc. Teda pokud mají trochu racionality v sobě — pokud jsou naopak natolik naivní, aby věřili, že oni něco rozhodnou nebo změní, pak je to ještě horší, protože si myslím, že žádný stát by ve svém čele neměl mít blbce.

Pokud se ti velcí na něčem dohodnou, bude to tak. A jejich rozhodnutí se Vám nejspíš líbit nebude. A to prosím bez ohledu na to, jestli patříte k těm, co ekologické iniciativy podporují, a nebo naopak k té druhé skupině, která proti nim bojuje. To je úplně jedno. Stejně s tím nic nezmůžete.

Tím nechci říci, že se jakožto malý národ máme chovat jako služebníček a těm velkým poklonkovat. Spíše se řečnicky ptám, jestli má smysl v tom klubu být?