LIDL jako prodejce Hi-Fi vybavení

Rubrika: Jen tak

LIDL

Na jedné straně mám rád moderní technologie, na druhé ale mám rád své staré, poctivé Hi-Fi. Před dávnými dobami, ještě za svobodna a než se mi narodily děti, jsem si ze svých prvních výdělků našetřil na poctivou audio věž složenou z jednotlivých komponent od firmy Denon a k tomu bedny od Bowers & Wilkins. Nic superdrahého, skoro naopak, základní řadu 601 (dnes se již nevyrábí). Ale hraje to božsky a už před těmi nějakými dvaceti lety ke mně chodili kamarádi poslouchat svoje cédéčka.

Jenže doba chvátá kupředu a pryč jsou časy, kdy prim hrály stříbrné kotouče nebo jiné fyzické podoby hudebních alb. Dnešní doba velí k digitálnímu uložení a streamování. I já jsem pohodlný a přestalo mě bavit skladovat stovky krabiček s alby, jejich ruční měnění a podobně. Svého času jsem to vyřešil tak, že jsem audio výstup počítače připojil právě do Hi-Fi zesilovače a poslouchal hudbu tímto způsobem. Šlo to, i když jsem si uvědomoval, že to není úplně ono — mimo jiné počítač žere docela dost elektriky a mít ho zapnutý jen kvůli přehrávání hudby byl trochu overkill. A věc se zlomila letos na jaře, když se počítač odstěhoval — sice zůstal ve stejné místnosti, ale na úplně opačné straně. Vést kabely přes celou místnost mi připadalo hloupé a tak jsem začal hledat jiné řešení.

Celou svou hudební knihovnu mám uloženou na NASu a ten ji umí zprostředkovat přes službu DLNA. Moderní audio komponenty tuto službu sice podporují, ale nechtělo se mi například měnit zesilovač za nějaký nový AV receiver jen kvůli tomu, to by stále spoustu peněz. Chvíli jsem pokukoval po zařízení Logitech SqueezeBox Duet, to sice nepodporuje DLNA, kdežto používá vlastní protokol, s tím bych si ale uměl poradit. Akorát mě odrazovalo tom, že přístroj se již více jak pět let nevyrábí a jediným řešením by byla koupě z druhé ruky, nejspíše na eBay-i. A tak jsem váhal.

Adapter

Až tento týden mi do oka padlo, že Lidl mezi svým akčním zbožím bude nabízet přístroje, které fungují jako DLNA přehrávače. Oficiálně se sice mají ovládat aplikací UNDOK pro iPhone nebo Android — a já nemám ani jedno, ale Windows Phone… Nicméně říkal jsem si, stejně se bude jednat o obecné DLNA zařízení a půjde ho ovládat i jinými DLNA Control Pointy, třeba právě z Windows Phonu. A tipl jsem si správně.

Jak píšu výše, mám již kvalitní zesilovač i reprobedny, takže volba jednoznačně padla na přístroj Multiroom Streaming Adaptér; díky absenci reproduktorů se navíc jedná o nejlevnější přístroj z řady. V nabídce je ale i několik přístrojů se zabudovaným zesilovačem a reproduktorem, pokud by někdo ještě výbavu neměl.

Tak jsem uvedený Multiroom Streaming Adaptér v Lidlu koupil, doma připojil k Wi-Fi přes tlačítko WPS, bez problémů se chytil a začal nabízet mezi DLNA přehrávači. Posledním krokem bylo najít vhodný DLNA Control Point pro Windows Phone.

WithPhone

První volba padla na Smart Player, protože byl zadarmo. Jenže tato aplikace má zásadní problém — nefunguje v ní přehrávání více skladeb. Přehraje jednu a zastaví se. Tuto skutečnost se můžete dočíst v recenzích a mě dělala to samé. To je samozřejmě nepoužitelné.

Druhá aplikace, na kterou jsem narazil, byla Lumia Play to. Ta je taky zadarmo a dokonce je od Microsoftu, akorát nepřehrává hudbu z NASu, ale tu uloženou v mobilu — tedy funguje jako DLNA Server a současně jako DLNA Control Point, ale neumí přistupovat na jiné servery. Jinak funguje bezvadně, ze všech má asi nejlépe zvládnuté ovládání (které je velmi podobné zabudovanému přehrávači hudby v telefonu). Ale já jsem chtěl přehrávač, kterým bych přehrával hudbu uloženou na svém NASu.

Poslední volbou tady byla aplikace AirShare. V recenzích to sice schytala, ale mě funguje; sice ne úplně ideálně, ale je použitelná. Hlavní problém je ten, že aby aplikace přehrávala více skladeb, musí zůstat na popředí. Telefon se může i zamknout, ale aplikace musí zůstat nahoře. Pokud spadne dolů, dělá to samé jako SmartPlayer — po přehrání aktuální skladby se zastaví; tu další začne hrát až teprve tehdy, když se opět dostane do popředí. Další výtku bych měl k zobrazení alb (a umělců apod.) — zobrazí pouze seznam, který je v mém případě velmi dlouhý a dostat se někam níže je spousta skrolování. Lépe to má vyřešeno Lumia Play to, která používá písmenka tak jako jiné seznamy v telefonu (např. kontakty) a lze velmi rychle skočit na první záznam začínající na určité písmeno. Poslední věc: AirShare není zadarmo, ale stojí necelých 70 Kč (to je ale v porovnání s cenou Multiroom Streaming Adaptéru pakatel).

Mimochodem, přehrávání přes DLNA do Lidlovské krabičky funguje i z Windows Media Playeru (akorát to opět vyžaduje nechat zapnutý počítač).

WMP

Když se vrátíme k vlastnímu hardwaru, pak se jedná o malou černou krabičku a vše funguje velmi pěkně. Používám tedy pouze přehrávání z DLNA — neposlouchám Spotify ani žádné jiné internetové rádio. Takže krabička má vzadu připojeno napájení a dva cinche vedoucí do věže; a jediné tlačítko, které jsem použil vepředu, bylo WPS pro spárování s Wi-Fi. Snad jediná věc, která je trochu otravná, je intenzivní žluté očičko, které svítí, pokud se přehrávač nepoužívá. Trochu rušivé je to v noci (ve tmě), obzvláště pokud vám krabička sedí např. hned vedle televize. Ale to není nic, co by nespravila černá lihová fixa.

YellowEye

Nyní již opět poslouchám svoji knihovnu hudby na své Hi-Fi věži, v takové kvalitě reprodukce, jakou mám rád. Pokud hledáte levný DLNA renderer, který přes Wi-Fi přijímá hudbu z externího serveru, konvertuje ji na běžné analogové cinche a tak ji můžete přehrávat na své již stávající audio sestavě, pak je Multiroom Streaming Adaptér z LIDLu rozhodně velmi zajímavou volbou. Akorát si s koupí budete muset pospíšit, protože tento obchodní řetězec ji má ve své nabídce jen tento týden; od pondělka bude v obchodech zase jiné akční zboží a tohle zmizí.