Proč přemístili Pendolino na Hlavák?

Rubrika: Jen tak

Společnost, ve které pracuji, má organizaci obrácenou než většina obdobných firem u nás – centrálu máme v menším městě (konkrétně Olomouc), kdežto ve velké Praze máme jen pobočku. Občas je zapotřebí něco v Praze na pobočce pořešit ohledně IT osobně (na dálku to nejde), a tak je nezbytné se do Práglu vydat. Pokud něco vezu, pak jedu firemním autem, ale pokud nic nevezu, tak se raději sám svezu vlakem. Je to pohodlnější, při jízdě se místo řízení mohu věnovat jiné činnosti, ať už pracovní nebo zábavné.

Je to samozřejmě i rychlejší, protože Pinďa ujede tuto vzdálenost za 2 hodiny a 10 minut, a tak i včetně tramvaje v Olomouci a metra v Praze jsem na místě dříve, než když bych jel autem. A to vůbec neuvažuji takové tradiční okolnosti jako zácpy a bouračky na dálnici nebo provoz v naší stověžaté matičce, to se pak ten rozdíl ještě zvětšuje.

V neposlední řadě je to i levnější. Bohužel ale pouze v případě, když to porovnávám s variantou, kdy jedu autem sám. Už při cestování ve dvou je Pendolino v přímých nákladech dražší než auto (samozřejmě stále lze uvažovat i o nepřímých nákladech, jako je výše uvedená skutečnost, že čas strávený za volantem lze využít smysluplněji). Existuje ještě varianta snížení komfortu a cestování nějakým jiným (levnějším) vlakem, ale bohužel v takovém případě se čas strávený na cestě prodlužuje a také se mi nechce vždy v obyčejném rychlíku za přítomnosti rusky hovořících spolucestujících vytahovat firemní notebook, který patří k luxusnějším a dražším modelům.

Pendolino
Svezení Pendolinem je rozhodně příjemné

Dnes jsem opět v Praze a zjistil jsem, že jsme místo do Holešovic dorazili na Hlavní nádraží. Asi půl roku jsem do Prahy vlakem nejel (autem naposledy minulý týden), a tak ani nevím, kdy změna proběhla. Mohl bych jásat, že to mám do pobočky o 3 zastávky metra blíž. Ale ve skutečnosti považuji změnu konečné za špatnou. Pendolino mělo nadále končit v Holešovicích. Ptáte se proč?

Někteří moji kolegové tento vlak využivali při opačné cestě. Například kolega obchodník, který sídlí v Chomutově, přijel autem do Holešovic, tam vůz nechal na odstavném parkovišti, a do Olomouce pak pokračoval právě Pendolinem. Teoreticky by mohl udělat to samé i v případě Hlavního nádraží. Jenže cena parkovného v obou lokalitách se liší tak zásadním způsobem, že nyní pokračuje do Olomouce autem. Ono zaparkovat u Hlaváku vyjde klidně i dráž než ten lístek Pendolinem do Olomouce. České dráhy tedy přemístěním ztratily zákazníky.

Tuším, že za přemístěním Pendolina na Hlavák je asi představa, že Holešovice nejsou nijak výstavním nádražím, a pro cestující, kteří právě vystoupili z exluzivního vlaku by mohlo být příjemnější být více v centru. Tedy ne, že by okolí Hlavního nádraží bylo zrovna vzhledné. A navíc hlavní hala tohoto nádraží nyní prochází rekonstrukcí, takže ani toto nijak reprezentativní prostor nyní není. Tak nevím. Rád bych věděl, jestli měly ČD nejakou studii, co přemístění konečné Pendolina v Praze přinese (předpokládám, že chtěli zvýšit počet cestujících) a jestli se tak i stalo.

Holt já, a nejen já, jsem raději jezdil Pinďou na Holešovice. Méně lidí, menší fronty, menší tlačenice. Teď budu jezdit na Hlavák, nic jiného mi nezbývá. Za hodinu a půl vyrážím nazpět do Olomouce.