Z úřadu na úřad

Rubrika: Jen tak

Včera jsem si opět připadal jak v devatenáctém století. Na konci března jsem nesl na finančák daňové přiznání, kde chci nějakou tu korunu nazpátek, protože máme hypotéku a dle zákona si úroky z ní můžu odečíst ze základu daně. K daňovému přiznání jsem samozřejmě připojil i potvrzení banky o zaplacených úrocích, ale to nestačí…

daneVolala mi úřednice, že musím doložit i úvěrovou smlouvu, kterou mám s bankou (že tam je jako účel úvěru nákup nemovitosti) a také, že musím dodat výpis z katastru, že ten byt skutečně vlastním. To první – no dobrá, co už, nicméně vzhledem k tomu, že jim stačí obyčejná (neověřená) kopie, tak škoda že to nejde poslat naskenované mailem. Ale to druhé? Člověk by čekal, že když už je na internetu k dispozici náhled do katastru nemovitostí, tak že si to umí dohledat, lze to najít během minuty, hotovo a šáteček. Nebo ještě lépe — obě instituce (finanční úřad i katastrální úřad) jsou přece státní úřady, tak by snad měly být propojené, jeden mrkne k druhému do databáze a finito.

Kdepak, holečkové. Šup na katastrální úřad, vystát frontu, zaplatit kolek, celkově hodina času a 100 Kč v čudu (nepočítám cenu benzínu nebo lístku na tramvaj). A potom přes celé město na finanční úřad a odevzdat to. Vítejte v digitální éře. Dlouho slýchávám o elektronickém úřadování, o tom, jak si budou úřady vyměňovat informace, aby to nezatěžovala občana. Houby z octem. Tohle si platíme z daní. A nevěřím, že po podzimní změně ve Strakovce tomu bude líp, naopak, obávám se zhoršení.

PS: Samozřejmě, když by bylo pro občana přínosné, aby systémy propojené nebyly, tak se to nestane. V rodině máme jiný příklad — pokud jste v devadesátých letech studovali vysokou, ale nedokončili ji, a teď se přihlásíte znova, na úplně jinou univerzitu, v úplně jiné části republiky, tak tam dobře vědí, kolik máte odstudováno, na kolik semestrů studia máte ještě nárok „zdarma“ (vím, že to není zdarma, že to zase platíme z daní), a zbytek už cvakáte z vlastního. Takže pokud z propojení systémů profituje státní sektor, tak systémy propojené jsou. Pokud naopak státní sektor profituje z toho, že systémy propojené nejsou, tak smůla, propojení suplujete osobně Vy.