Jak na inkousty?

Rubrika: Malování

Součástí koníčku s figurkama je i jejich malování. Občas dostávám dotazy nebo čtu někde žádosti o rady – jak dělat to a ono. V novém tématu nazvaném Malování se budu věnovat různým věcem souvisejícím s malováním figurek. Dnes začneme jednoduchou technikou pro začátečníky – používáním inkoustů.
Takže nejprve si ve stručnosti popíšeme, k čemu vlastně budeme inkousty používat. Jak si nejspíše každý na figurce všimne, figurka je trojrozměrná – a jako jeden z významných trojrozměrných prvků vnímáme různé záhyby, např. záhyby na oblečení. Pokud se podíváme na skutečného člověka, jak se mu chovají záhyby na jeho skutečném oblečení, zjistíme, že v záhybech se vytváří stíny, mnohem tmavší odstíny původní barvy. Je to práce světla a jeho odrazivosti. Kupodivu když figurku jen tak namalujeme, veškeré záhyby vypadají ploše. Záhyby na figurce jsou příliš malé, aby na nich světlo udělalo podobný efekt jako na skutečném člověku. Proto je zapotřebí záhyby na figurce namalovat tmavší.

A jednou z nejjednodušších technik na malování záhybů je použití inkoustů nebo tuší. Inkousty a tuše jsou speciálním druhem barvy, která je ve velmi řídkém stavu, ale stále má v sobě poměrně hodně pigmentu (to jsou ty kousíčky, které barvu dělají barvou). Dále v článku budu mluvit jen o tuších, aby to bylo kratší, ale totéž co uvedu o tuších, platí i pro inkousty. Základním úkolem pro Vás je tedy tuše si obstarat. Nejjednodušší je zajít do papírnictví a pořídit si sadu barevných tuší, šest lahviček za cca stovku. Pro vaše první pokusy to bude naprosto dostačovat. Jinak lze též koupit tuše od Games Workshopu (kde se jim říká Wash nebo Ink), kde je k dispozici mnohem více odstínů, nicméně jedna lahvička vás vyjde okolo 90 korun.

Jak jsem říkal, tuše použijeme na vytvoření stínů: proto budeme potřebovat vždy o něco tmavší odstín tuše, než je základní barva. To také znamená, že občas budeme muset tuše trochu míchat. Typický problém bývá s červenou tuší – je poměrně světlá a nic nevystínuje – smíchejte ji s trochou hnědé a hned to bude lepší. Když budete tuše ztmavovat mícháním, vždy velmi pečlivě zvažte, než-li se pustíte do smíchání nějaké barvy s černou. Výsledkem totiž typicky nebývá odstín tmavší, ale spíše odstín špinavější.

Takže jak tuš používat? Nejprve namalujte příslušnou plochu základní barvou, tak jako jste to dělali dosud. A nechte zaschnout. Nyní si na štětec naberte tuš a celou plochu přetřete tuší. Ano, celou plochu. Tuš, jakožto řídká kapalina, navzlíná do záhybů (vzpomínejte na hodiny fyziky o vzlínání kapalin), na normálních plochách jí zbyde jen troška. Nyní nechejte tuš důkladně zaschnout, předtím, než budete na figurce pokračovat. Tuš schne delší dobu, tak například mezitím pracujte na jiné figurce. Pokud malujete regiment, můžete malovat tuší celý regiment najednou.

Základní nátěr

Po použití inkoustu

Oblečení natřené základní barvou,
celek působí ploše, stíny jsou málo tmavé.

Přes základní barvu byla použita tuš,
stíny jsou nyní tmavější a vypadají plastičtěji

Tak, to je celý trik. Zní to jednoduše, ale funguje to, a pro začátečníky je to ideální postup, jak figurky stínovat. Na závěr ještě uvedu největší nevýhodu tuší, která vysvětluje, proč pokročilejší malíři tuše moc nepoužívají: totiž tuše se i po zaschnutí lesknou. Nejvíce se lesknou ty levné tuše z papírnictví. Tuše od Games Workshopu se sice lesknou o něco méně, ale stále se i po zaschnutí lesknou. Proto se občas používají místo tuše normální barvy poněkud hodně naředěné (ty ovšem už nemají tolik pigmentu, takže sice výsledek není lesklý, ale stín není dostatečně hluboký) a nebo se pokročilejší malíři zkoušejí jiné techniky. Přesto všem začátečníkům pro začátek tuše doporučuji, já sám jsem tušemi vystínoval stovky figurek, které pro herní účely vypadaly velmi dobře, než jsem přešel na jiné techniky malování stínů.