Namáčení – nová metoda v barvení figurek

Rubrika: Malování

Objevila se nová metoda malování figurek, v angličtině zvaná dipping. Nebojte se, není to nic náročného, právě naopak. Je to metoda vhodná pro figurky používané ve hrách a pro lidi, kteří v malování neshledávají až takovou zábavu. S touto metodou nevyhrajete žádnou malířskou soutěž, na druhou stranu získáte při minimu práce velice dobré výsledky.

Namáčení funguje trochu podobně jako washing – aplikování inkoustů. I zde na figurku naneseme jinou, poloprůhlednou barvu, která zůstane v záhybech a tím vytvoří stíny. Tím ale podobnost končí. Namísto natírání inkoustu štětcem na figurku to zde uděláme úplně jinak: figurku celou namočíme do laku na dřevo, který bude mít tmavě hnědou barvu.

Zdá se to šílené, proto si pojďme probrat celý postup a ukázat pár obrázků

Nejprve je figurku nutno standardně opracovat a připravit pro malování – tzn. v první řadě odstranit rýhy v místech styku lisu a pokud se figurka sestává z více částí, je zapotřebí ji slepit dohromady. U této metody je obzvláště vhodné všechny části lepené dohromady kolíčkovat (pinning), aby dobře držely, protože figurka dostane fyzikálně pořádně zabrat. Je také zapotřebí, aby figurka byla bez jakéhokoliv prachu apod., což se snadno stane, pokud se jedná o model, který Vám delší dobu někde ležel.

Připravenou figurku nastříkejte základovým lakem, který v případě této metody musí být bílý (tj. nepoužívejte černou základovku). Poté natřete figurku základními barvami. Používejte spíše světlejší odstíny, protože pozdější aplikace laku je ztmaví. Dále používejte dostatečně různé barvy a odstíny – lak zastře kontrast, pokud byste použili podobné odstíny barev, po aplikaci laku je pravděpodobně nepoznáte od sebe.

Před namočením

Takže nyní máte připravené figurky namalované základními barvami. Připevněte je za podstavec k něčemu, co můžete snadno držet. Jak uvidíte dále, nejlepší je připevnit je na tužku nebo nějakou jinou tyčku. A ponořte figurky celé do laku na dřevo. Nemusí tam být dlouho, můžete je prakticky ihned vytáhnout. S lakem raději pracujte v nějaké otevřené a dobře větrané místnosti.

Po vytažení si určitě všimnete, že laku na figurce zbylo hrozně moc. Je to dáno konzistencí laku, která je podobná medu. Je tedy nutno dostat co nejvíce laku dolů. Jednou metodou je setřepat ho – třepete figurkou a setřepete co nejvíce laku pryč z figurky. Tato metoda má několik nevýhod – zabere Vám to dobrých 20 minut usilovného třepání, uženete si tenisový loket a navíc lak bude všude kolem Vás a na Vás. Proto je lepší druhá metoda – odstředivou silou dostat dolů co nejvíce laku, trochu podobně, jako když ždímá pračka. Pokud jste připevnili figurku na nějakou tužku nebo tyčku, vemte tu mezi dlaně a vrťte s ní tak, jak skautové rozdělávají oheň. Za 5 vteřin bude většina laku dole a bude hotovo. Tento postup uděláte snadno v nějaké krabici, takže většina laku skončí v ní a ne na Vás, nábytku, stěnách apod.

Připevněno na tyčku pro odstředivé odstranění laku

Nyní je zapotřebí nechat lak řádně zaschnout. To bude trvat přibližně 24 hodin, takže tomu dejte čas. Protože se zasychající lak rád přilepí poletující prach, je vhodné nechat zasychat figurky někde, kde se málo práší.

Po zaschnutí

Až jsou figurky uschnuté, můžete dokončit detaily (např. oči) a dodělat podstavce. A máte hotové figurky ve velice dobré kvalitě s minimem vložené práce.

Po zaschnutí

Namáčení v laku má několik nevýhod – figurka se bude lesknout (ani matný lak není ve skutečnosti matný), vše bude do hněda a podobně. Pokud jste ale schopni tyto nevýhody skousnout, při velmi málo usilí získáte úžasné výsledky.

Ještě pár obrázků na závěr a předpokládám, že tato metoda pozvedne kvalitu běžně používaných armád a gangů v našich luzích a hájích.

Mariňák Tyranidí úl Eldar Gaunt Carnifex