BlackBerry 8520: dokáže optický trackball nahradit kuličku?

Rubrika: Mobilní telefony

Je to o maličko více jak dva roky, co jsem začal používat telefon BlackBerry. Grundfos rozhodl, že firemním standardem pro maily, kalendář atd. v mobilu bude právě tento systém a to celosvětově, a také do budoucna se další mobilní aplikace (např. přístup do SAPu skrz mobilní telefon) budou pořizovat jen pro jedinou platformu a tou bude právě BlackBerry. Jakožto ajťák v československé pobočce jsem dostal za úkol zařízení vyzkoušet, zvážit a doporučit, jestli je BlackBerry vhodné pro firmu a které pozice tímto telefonem případně vybavit. Otázka původně zněla tak, jestli jen vedení firmy, nebo i obchodníky, kteří také hodně cestují — no a nakonec to dopadlo tak, že dnes se jiné telefony do firmy již nekupují, i servisáci a všichni ostatní, kteří jsou mobilem vybaveni, při výměně automaticky obdrželi právě Bobuli.

BlackBerry Curve 8520Přes počáteční nedůvěru kvůli větším rozměrům přístroje (oproti tradičnímu mobilu) jsem již po dvou dnech byl lapen. Od té doby jiný telefon nechci. Perfektní QWERTZ klávesnice, systém, který plně a rychle funguje, úžasná výdrž na baterku, skutečný push-mail a k tomu záloha kompletního telefonu na BES serveru, takže když o mobil přijdete (ať již poruchou, krádeží nebo jakkoliv jinak), přihlásíte na stejný účet telefon jiný a po dvacetiminutové aktivaci máte nazpět tentýž přístroj jako jste měli včetně nastavení vyzvánění nebo historie naposled volaných čísel. (Pozn.: o BES server se ve firmě nestarám, máme jeden cluster v Dánsku pro celou korporaci, takže na případné otázky jak je BES vykonfigurovaný bohužel odpovědět neumím).

Jedna z výtečných věci na Bobuli je trackball, tedy kulička, kterou se přístroj ovládá. Namísto kurzorových šipek, obvyklých u ostatních telefonů, točíte palcem kuličkou, případně ji zmáčknete pro potvrzení volby, skvělé. Bohužel se současně jedná o nejporuchovější součást telefonu, několik kusů jsme reklamovali právě kvůli kuličce, která přestala reagovat. Já osobně jsem měl štěstí, postupně jsem vystřídal modely GammaRay 8800 a Curve 8310 a moje kulička nikdy nezazlobila. Ale některým jiným kolegům přestala fungovat. Možná se jen zašpiní, tak jako se špinily v minulosti mechanické myši, ale protože telefon nelze lehce rozebrat a případně vyčistit, je to jako kdyby se celý pokazil, protože ho pak nelze ovládat.

Zjevně naše reklamace nebyly ojedinělé, protože model Curve 8520, který výrobní firma RIM právě uvádí na trh, obsahuje namísto kuličky senzor optický. Teoreticky jej ovládáte úplně stejně jako jste to dosavad dělali s kuličkou — prostě jezdíte palcem po plošce a fotosenzor sleduje pohyb papilární linií a podle toho telefon reaguje. Stisknutí asi bude chybět úplně, ale možná se mýlím. Jsem ovšem hodně zvědavý na to, jak tomu bude s ovládáním v reálu. Trochu se bojím, jestli to nebude obdobný rozdíl jako mezi hardwarovou klávesnicí v BlackBerry a dotykovou v iPhonu (což je asi nejlepší řešení dotykové klávesnice jaké existuje). Zpětná vazba u stisku klávesy je pro mě velmi důležitá a jedině díky rozumné QWERTZ hardwarové klávesnici na Bobuli jsem začal sám psát SMS-ky. Nebude mi zpětná vazba točící se kuličky chybět? Nevím, zatím znám nový mobil jen z obrázků a článků na internetu, ale až se s ním setkám naživo, určitě to bude to úplně první, co budu chtít vyzkoušet.