Optický trackpad funguje, ale jinak BlackBerry 8520 působí lacině

Rubrika: Mobilní telefony

Začátkem prosince mi začalo zlobit mé BlackBerry 8310. Potvora vydržela přesně dva roky plus mínus pár dnů. Těsně před Vánocemi jsem ho zkusil přeformátovat, ale už se nedal znovu aktivovat (přihlásit k centrálnímu serveru pro synchronizaci mailů, kalendáře, kontaktů atd.). Svátky jsem tedy prožil bez e-mailů v telefonu (jaká hrůza ;-)), nicméně z kraje ledna jsem musel pořídit novou bobuli.

Tou dobou měla být u O2 v prodeji již BlackBerry 8520, o kterém jsem se zmiňoval v teoretické úvaze, jak to bude s optickým trackballem. Jenže realita byla jiná, telefon ve skutečnosti ještě skladem nebyl. Já ale potřeboval svou situaci vyřešit a tak jsem se rozhodl pro BlackBerry 8900, které se tou dobou doprodávalo a mělo být nahrazeno právě osmdesátpětadvacítkou. Poslední model s kuličkou.

Nyní se mi již do ruky nové BlackBerry 8520 dostalo, tři kousky ve firmě máme. Nejprve tedy o optickém trackballu (tzv. trackpadu): musím říct, všechna úcta, funguje to pěkně. Stručný popis pro všechny, nejen pro ty, kteří už mají nějaké BlackBerry, ale i pro jiné mobilisty: každý mobil má dnes nějaké směrové ovládání, typicky čtyři kurzorové klávesy (nahoru, dolů, doprava, doleva), někdy ještě navíc s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. BB 8520 má místo toho jedno jediné tlačítko, nijak velké, které zastoupí všech pět ovládacích tlačítek najednou. Když ho zmáčknete, tak má samozřejmě funkci toho potvrzení. Pokud ale na něj přiložíte prst a posunete ho některým směrem, telefon to zpracuje jako stisk směrové klávesy. Posunete palec nahoru, jako byste stiskli klávesu nahoru. Je to podobné touchpadu na noteboocích, tak jak se ovládá šipka myši. Je to citlivé a moc příjemné.

Vlevo BlackBerry 8520, vpravo BlackBerry 8900

Mimo to je ale BlackBerry 8520 bohužel zklamáním. Je pravda, že cena telefonu oproti modelu 8900 klesla přibližně na dvě třetiny, ono je ale i skutečně vidět, že se šetřilo. Nejen, že telefon s nižším modelovým číslem je čistě černý (kdežto vyšší model s kombinací černé a stříbrné působí elegatněji), to by byl jen designový prvek. Ale k novému bezkuličkovému stroji nedostanete pouzdro. Nejen, že jakýkoliv mobil bez pouzdra trpí, ale tradičně BlackBerry si umí poznat, když ho do originálního pouzdra vložíte a v pouzdře se pak může chovat jinak (např. v pouzdře zvoní, kdežto vytažené pouze vibruje). A ani tohle ten nový stroj neumí, protože mu chybí senzory, takže i když máte starší pouzdro po svém předchozím přístroji (protože velikost modelů 8310, 8520 i 8900 je stejná), tak tahle funkcionalita bude chybět. Také dodávaná nabíječka má pouze Euro koncovku, kdežto všechny předchozí modely měly také koncovku pro Anglii a USA. Prostě se šetřilo všude, kde to jen trochu šlo.

Oba přístroje zezadu. Celá horní část BlackBerry 8520 (vlevo) je pogumovaná.

Na mém předchozím BB 8310 byla horní část telefonu potažena gumou, která se po čase začala loupat. Naštěstí u modelu 8900 nic takového není. Jenže naopak u modelu 8520 je gumou potažena opět horní část telefonu, podstatně větší část než u 8310 a jsou tam tlačítka Play/Pause, Rewind a Forward pro ovládání MP3 přehrávače. No to se bude loupat, běda!

A v neposlední řadě 8520 má stejný displej jako 8310, tzn. rozlišení 320×240. Jenže já si za měsíc tak zvykl na displej s jemným rozlišením 480×360 (při stejné milimetrové velikosti displeje), že se mi to horší rozlišení okamžitě nelíbí. Pokud bych měl zabíhat do detailů, tak ještě 8900 má zabudovanou GPS-ku, kdežto 8520 nikoliv; i když je pravda, že existuje model 8530 s GPS-kou, jenže ten se v naší zemi neprodává. Ale GPS v mobilu nepoužívám, takže mě to netrápí.

BlackBerry 8900 (vpravo) chráněné pouzdrem

Telefon je samozřejmě plně funkční, je to poctivé BlackBerry se vším všudy, tzn. rychlostí stroje, ovládáním, milionem nastavení, dlouhou výdrží na baterku a tak dále. V současné nabídce telefonů s ostružinou ve znaku je model Bold 9700 bohužel už cenově zbytečně vysoko, jenže 8520 šlo zase s cenou příliš dolů a je to na výsledném produktu znát. A tak nakonec jsem rád, že jsem nemohl čekat a musel si pořídit ten poslední přístroj s kuličkou. Doufám, že vydrží.