Windows Phone 7: sebevražda v přímém přenosu

Rubrika: Mobilní telefony

Před několika lety jsem používal mobil s operačním systémem od Microsoftu, Qtec 8310. Takže mám s Windows Mobile svou krátkou (přibližně dvouletou) zkušenost a jen čistě ze zájmu sleduji další vývoj, i když dnes v kapse nosím již své třetí BlackBerry. Postupné odhalování „novinek“ v nové verzi Windows Phone 7 mě ovšem neustále překvapuje…

  • žádná zpětná kompatibilita, současné aplikace (a že jich je) nelze použít
  • žádný multitasking (jen push notifikace)
  • systém nebude podporovat paměťové karty, žádné
  • aplikace lze do mobilu dostat jen z oficiálního portálu
  • systém nebude podporovat funkci copy & paste

Ne, že by na trhu nebyl jiný mobil, který by prakticky do puntíku splňoval tato omezení a přitom byl komerčně úspěšný. Jenže přišel do úplně jiného prostředí a podařilo se mu marketingově to, čemu se říká Blue Ocean Strategy. Telefon byl zajímavý a na trhu nebyl v té době žádný, o kterém bychom mohli říci, že je podobný. A také se shodneme, bez ohledu na to, co si o těchto firmách myslíte Vy nebo já, že obecně je prestiž značky Apple vnímána výše než u značky Microsoft, přirovnal bych to asi tak k poměru jako Audi a Volkswagen (také mají 70% komponent úplně stejných, ale renomé čtyř spojených kruhů je někde úplně jinde než renomé zakroužkovaného W).

Microsoft ale dnes provádí navíc ještě něco úplně nepochopitelného. Svými rozhodnutími hází přes palubu své současné zákazníky a snaží se mířit do úplně jiného zákaznického segmentu. Snaží se přetáhnout zákazníky od konkurence a to i za tu cenu, že obětuje své stávající zákazníky.

Nynější uživatel mobilu s Windows Mobile bude postaven před bod, kterému říkáme „switch“, výměna celé platformy. Nový systém od Microsoftu je natolik nový, že se nejedná o upgrade toho předchozího, s tím sdílí jen kousek svého názvu, nic víc. Switch ho tedy čeká i v případě, kdy by chtěl zůstat u stejného výrobce. Bude-li ovšem donucen provést switch v každém případě, pak mnohem více zváží přechod na úplně jinou značku.

Stručná předpověď, co se stane s lidmi, kteří nyní mobily s operačním systémem od Microsoftu používají:

  • geekové přejdou na Android, je od Googlu, je to tak trochu Linux.
  • super-geekové přejdou na Nokii 900, protože se potřebují ke svému mobilu připojovat přes telnet.
  • zbývající business, který dnes používá platformu Windows Mobile, z většiny přejde k RIM BlackBerry
  • běžní uživatelé přejdou na iPhone

Nové uživatele si pak Windows Phone 7 nezíská. Žádné. Můžete si cokoliv povídat o ergonomii velkých jednobarevných čtverců v asymetrickém bloku, ale když je porovnáte s relativně sexy prostředím ostatních mobilů (ať již iPhone, Nokia nebo kdokoliv jiný), na pohled je to nové prostředí od Microsoftu nejošklivější ze všech. A vizuální dojem je jedním z hlavních prodejních faktorů. Mimochodem málokdo bude chtít vypadat jako looser s ošklivým telefonem.

Microsoftu klesl podíl mezi telefony za poslední rok z 12% na 8%. To, že Windows Mobile chtěly zásadní proměnu, bylo jasné. Ten systém se za posledních 5 let prakticky nepohnul z místa. Ale směr, kterým se výrobce vydal, je nesmyslný. Z technického hlediska je možná správný, ale z business pohledu je nepochopitelný. Pro Microsoft by bylo čestnější (a také levnější), kdyby raději prohlásil: „Pánové, v businessu mobilních telefonů jsme neuspěli, raději to balíme.“