Co si myslím o přilbách pro virtuální realitu

Rubrika: Počítače

Oculus Rift

VR helmu jsem měl doma na 24 hodin půjčenou už v polovině devadesátých let, díky kamarádovi, který tehdy studoval na VUT a z tama ji přivezl. Zážitek to byl na jednu stranu zajímavý, na druhou mě ale už tehdy přesvědčil, že tudy cesta nevede.

Jasně, že od té doby pokročily technologie, takže dnešní displeje mají vyšší rozlišení a senzory menší lag, ale to stále neřeší základní problémy tohoto konceptu:

Že cochlea ve středním uchu vnímá něco docela jiného než vidí oči, takže se člověku při delším používání dělá nevolno — což se projeví třeba až po dobré hodině používání, tedy je to něco, co při pětiminutové zkoušce na výstavě to většinou nezjistíte.

A že se jedná o zážitek v osamění, bez sdílení s kamarády/rodinou (a to už vůbec nemluvím o tom, že musíte mít kolem sebe docela dost prostoru a bezpečí, jinak snadno přijdete k úhoně buď vy, nebo věci v blízké vzdálenosti).

Prostě jsem v tomto směru už 20 let skeptik a problém nevidím v technologii, ale vůbec v celém principu. Získalo si to v poslední době hodně pozornosti, zkoušet to bude nejen Oculus Rift (Facebook), ale také Sony (PlayStation VR), Microsoft (HoloLens) a další. (zajímavá je v tomto směru pozice Nintenda, které si už tento koncept kdysi vyzkoušelo s neúspěšným produktem Virtual Boy a dnes říká něco podobného — nedošlo k žádnému dramatickému zlepšení, kvůli kterému by měli pocit, že má smysl se do toho znova pustit).

Mám ale dojem, že to jen bude další gimmick, další vlna, která zase pomine. Jako byly 3D televize, jako bylo pohybové ovládání ve videohrách.

A cena $599 za přilbu? No dobrá, je to na jedné straně cena, kterou si už může dovolit soukromník, pokud vážně chce, a není na pořízení potřeba univerzitního grantu. Ale pořád, když si vezmu cenu jiné elektroniky, která je dnes dostupná v běžném prodeji, mám problém uvěřit, že běžný masový zákazník nedá přednost něčemu jinému. Uvidíme, ale i u ceny mám dojem, že její výše hovoří spíše proti komerčnímu úspěchu produktu.