Jak na tiché chlazení pro GeForce GTX 460

Rubrika: Počítače

Tak jsem se (sám sebe) po letech přesvědčil pro upgrade grafické karty. Je teda pravda, že nejprve jsem si říkal, že to vůbec nemá smysl. Totiž když vyšly první články o nové GeForce GTX 460 a já si všiml, že potřebuje 2 napájecí PCI-E konektory a pod zátěží si umí říci až o 160W, připadlo mi to jako nesmysl. Nechci, aby se mi zvyšovaly účty za elektriku a moje stávající karta měla maximum na 110W. Jenže pak se mi to rozleželo v hlavě, výkon vyšší o více jak polovinu je pěkný, no a hlavně jsem si všiml, že v idle neboli ve 2D režimu (tedy když grafika skoro nic nedělá, protože se žádné hry nehrají) má nová karta naopak podstatně menší odběr, než to co jsem měl, méně než poloviční. A přiznejme si, že to je ten stav, ve kterém je grafika po drtivou většinu doby.

Tak jsem se nakonec rozhoupal, mrknul po e-shopech a nakonec využil toho, že Alza otevřela novou pobočku v Olomouci a skladem měla tuto kartu od firmy Gainward. Zvolil jsem „zlatou střední cestu“, tedy vyšší verzi s 1GB RAM, ale nikoliv tu brutálně přetaktovanou.

Gainward GTX 460 1024MB Golden Sample

Gainward GTX 460 1024MB Golden Sample — reklamní fotka od výrobce

Kartu jsem přinesl domů, zapojil do PC a zhrozil se. Jakmile se totiž jen lehce zvýšil výkon, tak se přidaly otáčky větráku na chladiči a z počítače začaly vycházet nehezké zvuky! Vzpomněl jsem si, že podobné (možná ještě horší) zvuky původně vydávala i moje předchozí karta, jenže tam jsem to vyřešil výměnou chladiče. A tak došlo k rychlému rozhodnutí, že něco podobného musím udělat i s Gainwardem.

Moje předchozí karta nesla chladič Accelero S1 od švýcarské firmy Arctic Cooling, na který jsem ještě navíc připevnil 12 centimetrový chladič od rakouské Noctuy, který byl sice na nejnižších konstantních otáčkách (takže prakticky vůbec není slyšet), ale stále aktivně proháněl vzduch přes chladič. Ideálně bych tedy toužil téměř po tom samém. Při prohledávání webu jsem na tomto fóru na takovou myšlenku narazil i s teoretickým řešením případného problému přesahu grilu (viz dále). Takže bylo jasné, že se do toho pustím. A pokud máte podobné úmysly, tento článek pro Vás může být inspirací, jak to provést.

Velký, ale účinný chladič Accelero S1 (bez nainstalovaného větráku).

Materiál

Takže nejprve si projděme potřebné věci. Nejdůležitější je samozřejmě grafická karta, to přece ví každý. Jenže ono to není tentokrát jen tak. Nejen, že se bavíme o grafické kartě GeForce GTX 460, ale abychom mohli takovou úpravu provést, pak můžeme vybírat pouze ze dvou značek (vlastně je to jen jeden jediný výrobce prodávající své produkty pod dvěma různými jmény), a to jsou Gainward a Palit. Takže zatímco na jedné straně můžeme na tyto karty nadávat, že použitý větrák je mizerný a hlučný, současně je musíme pochválit, protože s žádnou jinou kartou naši úpravu udělat nelze. Jde o to, že nVidia na grafické kartě GTX 460 zavedla úplně nový formát pro uchycení chladiče na procesor (GPU), a ten je dokonce obdélníkový, na což se zatím žádný jiný chladič namontovat nedá (všechny současné jsou čtvercové). A všichni výrobci grafických karet toto rozhodnutí nVidie následují — až na Palit/Gainward, který na svém výrobku použil tradiční čtverec s roztečí 53mm.

Přiznám se, že zde jsem měl štěstí, protože toto jsem na úplném začátku (když jsem pořizoval kartu) nevěděl. Štěstí tedy bylo, že v dané době byla k dostání prakticky pouze značka Gainward, ostatní značky v obchodech ještě nebyly.

Když už máme vybránu značku (zde prakticky tu jedinou), můžeme zvolit model karty, který nám vyhovuje. K dnešnímu dni jsou k dispozici tři modely, nejslabší s 768M paměti a nejnižší rychlostí procesoru, střední třída s gigem (která byla již z výroby nepatrně přetaktována o 25MHz) a nebo nejvyšší, která má také jeden gigabajt paměti, ale byla přetaktována až na 800MHz. Z konstrukčního hlediska mezi nimi není rozdíl, vybírejte, co je zrovna Vám nejbližší a ve Vašich finančních možnostech.

Takže tu správnou kartu bychom měli, potřebujeme ještě chladič, již zmiňované Accelero S1, a pokud budete chtít vzduch přes chladič aktivně hnát, pak také nějaký větrák, já zvolil Noctua NF-S12B FLX. No a k tomu nějaké nářadí a nějaký ten volný čas.

Odstrojení

Začneme samozřejmě tím, že opatrně pinzetou sundáme nálepku, která je na spodku karty přelepená přes jeden ze šroubků a „potvrzuje“ platnost záruky. Při troše snahy lze nálepku sundat tak, že se neroztrhne, nalepte ji na kousek voskovaného papíru a uložte do krabice od grafické karty (později spolu s ostatními původními částmi), abyste v případě závady mohli kartu uvést do původní podoby a úspěšně reklamovat.

Dále sundáme plastový kryt držící větrák. Ten je připevněn čtyřmi šroubky, na které nám stačí křížový šroubovák, dva jsou zespod a dva ze štítu karty. A také odpojíme konektor toho hlučného větráku. Pak ještě musíme sundat původní chladič – jak si hned všimnete, je poměrně hustě žebrovaný a docela malý, ve srovnání s Accelerem. Chladič drží dalšími čtyřmi křížovými šroubky zespod a nakonec je zapotřebí odlepit ho od procesoru.

Nyní je dobré ještě očistit procesor od původní pasty, použijte na to papírový kapesníček máčený v lékárenském lihu. Pokud budete úspěšní, měli byste získat něco takového:

Gainward GTX 460 po sundání původního chladiče

Gainward GTX 460 po sundání původního chladiče

Přesah nového chladiče

A nyní přijde nejvíce dobrodružná část našeho příběhu. Pokud si přečtete fórum, na které odkazuji výše, narazíte tam na následující sled myšlenek: Strana 7, uživatel DOC-ZENITH: grafická karta je příliš malá, procesor příliš blízko štítu karty, Accelero se tam nevejde, vráželo by do skříně počítače; Strana 8, uživatel Barrel: měl podobný problém s kartou ATI 4670 a vyřešil to tak, že přesahující plechy grilu (chladiče) ohnul, pak se karta vlezla a vše fungovalo. Chtěl jsem postupovat obdobně, poměřoval jsem si od oka Accelero na předchozí kartě s novou kartou (pozicí procesoru na ni) a zdálo se, že to vyjde.

Jenže ouha! Když jsem kartu oholil od původního krytu a chladiče a zkusil poprvé Accelero přiložit, uviděl jsem něco, co mi předtím nedošlo: Accelero není v konfliktu pouze se štítem karty, ale také s druhým DVI konektorem, který je vyveden až do výšky na druhou záslepku. Pod krytem chladiče jsem to neviděl a při zkušenosti s předchozí kartou jsem takový problém neřešil, protože všechny konektory byly jen na úrovni samotné karty. A navíc, ten vystoupnutý konektor nekolidoval jen s plechy chladiče, ale dokonce i s heatpipe trubicí.

Accelero nad kartou, vlevo kolize grilu, ale i heatpipe

Accelero nad kartou, vlevo kolize grilu, ale i heatpipe

Na dvě vteřiny mě napadlo, že je vše v háji, že budu muset vrátit zpět původní chlazení a smířit se s hlukem. Ale pak jsem si řekl: V žádném případě! Tenhle boj vyhraju! Nastal čas pro skutečný chirurgický zákrok.

Pila je typickým nástrojem počítačového nadšence

Pila je typickým nástrojem počítačového nadšence

Vzal jsem pilku na železo a začal řezat měděnou trubičku. Pak jsem nůžkama na plech odštípal jednotlivé listy grilu. Netrvalo dlouho a Accelero mělo zbrusu novou podobu, kompatibilní s grafickou kartou.

Accelero S1 v úpravě pro Gainward GTX 460

Accelero S1 v úpravě pro Gainward GTX 460

Tímto zásahem jsem samozřejmě snížil schopnost zařízení odvádět teplo od procesoru na gril (ze čtyř heatpipe zbyly jen tři) a také jsem snížil plochu grilu, na níž se teplo odvádí (cca. pětina plechu odstraněna). Mám ale dobrou zkušenost s právě tímto chladičem z předchozí grafiky a současně jsem se v recenzích dočetl, že co se týče generování tepla, je na tom GTX 460 velice slušně.

Osazení karty chladičema

Dále následovalo naprosto standardní a nudné nalepení pasivků na paměti a regulátory napětí na kartě. Vše, jak má být.

Pasivní chladiče přilepené na chipy na kartě

Pasivní chladiče přilepené na chipy na kartě

No a nastal čas na definitivní přidělání (torza) Accelera na procesor. A zde nastal další zádrhel: chladič jsem napasoval na otvory, ten se pastou hned přilepil na procesor, já ho chtěl přitáhnout šroubečky, ty se ale nechtěly chytit. Grafický procesor GF104 je nejen velký do plochy, ale je i dost vysoký. Tak vysoký, že šroubky skrz kartu nedosáhnou do závitů chladiče!

Naštěstí je uchycení na chladiči provedené z plechu, který lze při troše snahy (rukou) ohnout. Takže jsem plech ve všech čtyřech místech maličko vyhnul, znova napasoval chladič na kartu, šroubky již dosáhly, tak jsem je přitáhl a chladič drží.

Accelero S1 nainstalované na grafické kartě

Accelero S1 nainstalované na grafické kartě

Ty vázací drátky jsou tam připravené na přichycení větráku, po zkušenosti s minulou kartou jsem již věděl, že je pohodlnější je k chladiči přichytit již před jeho instalací na kartu, než je tam pracně dostávat poté. Takže právě pomocí těchto vázacích drátků jsem ke grilu přichytil velký ventilátor Noctua a výsledek byl hotov.

Obě dvě grafické karty vedle sebe: starší se správnou instalací Accelera tak, jak má být; a vedle nová grafika s trošku brutálnější úpravou

Obě dvě grafické karty vedle sebe: vlevo starší se správnou instalací Accelera tak, jak má být; a vpravo nová grafika s trošku brutálnější úpravou; vpravo nahoře je pak vidět kousek původního chladiče (pouze dvě heatpipe, již poměrně husté žebrování)

Závěr

Nastal pochopitelně čas celé dílo nainstalovat do počítače. Už se žádné nepříjemné překvapení nekonalo, vše se vlezlo, větrák se točí, stěrače stírají, znáte to…

Karta po úpravě v počítači

Karta po úpravě v počítači

A jak to dopadlo s těmi teplotami? No samozřejmě těžko říct, nevím. S původním chladičem od Gainwardu jsem teploty měřit nestihl, původní podoba karty se kvůli hluku v počítači příliš dlouho neohřála. Bohužel ani nelze porovnávat s tím, jak by to dopadlo, kdyby se Accelero nemuselo zkrátit – protože se prostě zkrátit muselo, jinak by se nevešlo. Takže lze pouze konstatovat, jaký je výsledek, ale já myslím, že je plně uspokojivý, speciálně ještě vzhledem k tomu, že je léto a jaké teploty panují.

V klidu se teplota GPU pohybuje okolo 40°C, hry to vytáhnou nahoru na přibližně 65-70°C a samozřejmě brutální zátěž jako Furmark pošle kartu i na 85°C. Všechny uváděné teploty jsou v podmínkách, kdy je v bytě okolo 26°C (červenec), case je plně zavřená a počítač je ještě navíc zavřený ve skříni v počítačovém stolku, prostě tak, jak je PC běžně používáno (nechci ho vidět, ať je schované a funguje); pokud byl počítač volně otevřený, pak od teplot odečtěte cca. 10 stupňů. To je podle mě naprosto výtečný výsledek vzhledem k faktu, že Accelero S1 přišlo přibližně o čtvrtinu své chladící kapacity a větrák běží na naprosto nejpomalejší rychlost 600 otáček za minutu. Tato rychlost je pochopitelně konstantní, nijak se nezvyšuje ani při požadavku na vysoký výkon karty a celý počítač je ve finále prakticky bezhlučný (i když je chlazen aktivně).

Takto vypadají teploty, když je grafika v klidu (nVidia Inspector)

Takto vypadají teploty, když je grafika v klidu (nVidia Inspector)

Ve výsledku tedy můžeme slavnostně říci, že Accelero S1 na kartu GeForce GTX 460 nainstalovat lze. Sice to má docela dost podmínek, které začínají už tím, že si musíte koupit grafickou kartu od jediného konkrétního výrobce, pokračují přes zmenšení chladiče dost brutálním způsobem a končí ohýbáním uchycení tak, aby se chladič dal vůbec ke kartě přišroubovat. Ale vše nakonec funguje jak má, grafika má solidní teploty a hluk je pryč.

Pokud se pro tuto nebo nějakou podobnou úpravu rozhodnete také, přivítám Vaše vlastní zkušenosti níže v komentářích. Tak hodně štěstí!