MeteopressMod – upravený gadget s počasím pro Vistu (a Win7)

Rubrika: Počítače

Počasí Meteopress je nejpopulárnější český plugin pro Vistu. Důvodem je samozřejmě fakt, že poskytuje asi nejlepší lokální informace o počasí, protože tato data pocházejí od české společnosti zabývající se počasím, na rozdíl od globálních gadgetů (jako je například slavný WeatherBug), které mají sice výborné počasí pro Severní Ameriku, docela slušné pro Západní Evropu, ale naše malá kotlina je pod jejich rozlišovací schopnost a údaje pro Česko jsou tudíž nekvalitní.

MeteopressMod gadget v postranním panelu Windows VistaV práci používám Windows XP a na nich Google Desktop s jeho sidebarem. Původní gadget od Meteopressu je ovšem naprogramovaný pro postranní panel do Windows Vista a tudíž byl na mém firemním notebooku nepoužitelný. A tak jsem tehdy gadget rozbalil, prostudovat, a vytvořil gadget nový, tentokrát pro Google Desktop, který čerpá informace o počasí ze stejných dat a vypadá téměř identicky. Ale jak už to s programátory chodí, neudělal jsem přesnou kopii jedna ku jedné, ale kde jsem se domníval, že by něco šlo udělat trochu jinak a lépe, tak jsem gadget vylepšil (alespoň dle mého skromného názoru). Postupně jsem v gadgetu opravil pár chyb a tím by mohl celý příběh šťastně skončit.

Jenže doma máme pracoviště s desktop počítačem, u kterého také sedávám, a na tomto desktopu jsou Visty. No a jak už možná tušíte, napadlo mě předělat původní gadget Meteopressu pro Vistu tak, aby byl prakticky totožný s tím, který jsem vytvořil pro Google Desktop sidebar. Znova jsem si stáhl originální počin, prostudoval ho a protože každý programátor si myslí, že jen on umí programovat nejlépe, tak jsem naprogramoval úplně nový gadget pro Vistu. Na první pohled si můžete gadgety splést, proto bude možná dobré si říci, v čem se ty dva od sebe liší. Vy se pak rozhodnete, jestli Vám to stojí za to.

  1. Původní gadget obsahuje malé tlačítko s nápisem Meteoradar. Pokud na toto tlačítko kliknete, vyjede Vám do boku nové okýnko, které se u gadgetů pro Vistu nazývá flyout, v terminologii Googlu pak detail. V tomto okýnku mohou být zobrazeny další informace, v případě našeho gadgetu pak obrázky z radaru. V čem je problém? To tlačítko zbytečně zabírá místo, které může být k dispozici například pro další řádek jiného gadgetu, ať jím už je RSS čtečka, zprávy z Twitteru nebo cokoliv jiného. V případě své předělávky jsem tedy tlačítko zrušil, vypustil a gadget zmenšil. To ale neznamená, že se k doplňujícímu okýnku nedostanete. Naopak! Tlačítko je tentokrát podstatně větší, akorát se zobrazí až teprve v okamžiku, kdy nad gadget najedete myší. Takže když ho nepotřebujete, tak tam nestraší a nezabírá zbytečné místo, ovšem když ho chcete zmáčknou, je podstatně větší a snáze se na něj trefuje myší.
  2. V doplňujícím okénku je podstatně více informací než v původním gadgetu od Meteopressu. Tam se nacházel skutečně jen Meteoradar, v mé modifikaci ovšem máte předpověď počasí na tři dny, mapku České republiky se symboly počasí v různých místech, s teplotami a větrem, satelitní snímek oblačnosti a odkaz na nejnovější článek na Meteoblogu. Jedná se samozřejmě o velké množství informací, a tak aby detailní okénko nebylo obrovské, informace postupně cyklují ve smyčce.
  3. No a to co již není tolik vidět, vzhledem k tomu, že celý gadget je napsán od začátku úplně znova, tak vnitřnosti fungují jiným způsobem. Nechci se pouštět do kritiky autora původní verze, protože se docela dost dobře může stát, že on bude svou realizaci považovat za lepší, než jakou jsem provedl já. Je ovšem pravda, že ta moje by se měla rozumněji chovat přinejmenším na pomalejších nebo méně stabilních připojeních (např. při přístupu na internet z notebooku přes GPRS v mobilním telefonu).

Výběr gadgetů ve Windows Vista

Svou vlastní verzi pro Vistu jsem naprogramoval již před půl rokem a celou dobu mi spokojeně vrněla na našem domácím desktopu. Teda na rovinu se přiznám, že tento týden jsem v gadgetu jednu chybku objevil (ovšem ta byla zanesená z původní varianty od Meteopressu, možná jste si všimli, že pro ikonku sluníčka „Skoro jasno“ se zobrazuje v textu nápis „Zataženo“, tak to je ona), breberku jsem pochopitelně opravil a při té příležitosti jsem doplnil právě některé optimalizace pro pomalejší resp. nestabilní připojení k internetu.

Svůj mod jsem otestoval i ve Windows 7 RC, kde zdárně funguje (pouze jsem si všiml toho, že se okolo gadgetu nezobrazuje poloprůhledný rámeček s kulatými rohy, který ovšem v grafice je, tak nevím, vypadá to, že RC verze nových Windows má možná nějaký problém s formátem PNG-24, ale třeba to bude v RTM verzi opravené).

MeteopressMod ve Windows 7

Takže zde je moje modifikace k dispozici, můžete si ji stáhnout, můžete si ji dokonce do Visty (nebo Windows 7) nahrát společně s původním gadgetem Meteopress a vedle sebe je postavit, porovnat a vybrat si tu, která se Vám bude více líbit.

  Počasí MeteopressMod (397,8 KiB, 9 564 stažení)