Neštěstí zvané DisplayPort a trochu také HDMI

Rubrika: Počítače

Pamatuji se na dobu, kdy bylo slavnostně uvedeno rozhraní DisplayPort. Všichni zastánci svobody jásali: Vítězství nad ošklivým HDMI! Pojďme si připomenout, oč by mělo jít.

HDMI vzniklo jako standard pro digitální přenos obrazu (a zvuku) pro spotřební elektroniku, znají ho dnes prakticky všichni, konektor HDMI se nachází na každé nové televizi (typicky několikrát), na DVD přehrávačích, moderních videokamerách, videoherních konzolích atd. Propojíte dvě zařízení kabelem (trochu podobným USB) a je to, obraz se přenáší, paráda.

Problém ale nastal s tím, že HDMI vytvořilo konsorcium firem ze spotřební elektroniky, je mezi nimi Sony, Philips, Toshiba a další. A tyto firmy se rozhodly, že HDMI nebude zadarmo. Z každého konektoru bude zaplacen licenční poplatek.

A tato situace vadila firmám z počítačového průmyslu a tak se pod záštitou asociace VESA rozhodli udělat konkurenční formát, který nazvali DisplayPort. Ten víceméně umí to samé (přinejmenším z pohledu uživatele), ale není zatížen licenčními poplatky. Sláva, spravedlnost zvítězila! Nebo snad ne?

Cenová úspora naruby

Bohužel pro koncového zákazníka jsou důsledky přesně opačné. Potřeboval jsem koupit DisplayPort kabel pro propojení svého nového notebooku s monitorem a nestačil jsem se divit. Budeme srovnávat na populárním e-shopu Alza.cz. Zatímco propojovací dvoumetrový kabel HDMI lze koupit za 155Kč (včetně DPH), za nejlevnější propojovací DisplayPort kabel stejné délky zaplatíte 407 Kč.

A kolik mimochodem stojí ten licenční poplatek u HDMI? No, když společnost splní to, že rozhraní podporuje ochranu HDCP a uvede logo HDMI, pak za každý konektor zaplatí 0,04 dolaru, tedy asi 80 haléřů. Tolik ušetřil výrobce notebooku, stejně tak výrobce monitoru a dvakrát tolik výrobce kabelu. Celková úspora na HDMI licenci pro všechny dohromady byla tedy 3,20Kč.

No, tomu říkám vítězství! Kvůli ušetřeným třem korunám dvaceti já zaplatím o 252 Kč více za kabel. Jo, vím, že výrobce vyprodukuje těch notebooků tisíce, to samé výrobce monitoru a tak jejich úspory se násobí, ale to mě jako zákazníka nezajímá. Já jsem silně rozladěný ze svých nemalých výdajů navíc.

K ničemu to nepřipojíte

Cena ale není jediným problémem DisplayPortu. Dalším je tragicky nízká rozšířenost. Ano, můj notebook i můj monitor DisplayPort má, ale tím to de-facto končí. Instalovali jsme v zaměstnání dva nové projektory, a nejsou to žádná ořezávátka, ale poctivé InFocusy s cenou okolo sta tisíc za kus. Co myslíte, mají HDMI nebo DisplayPort? Hádejte… Jistě, HDMI mají, DisplayPort nikoliv.

Ale to není žádná výjimka, zkuste si najít projektor s DisplayPort adaptérem. Bude to velmi obtížné — najdete nejspíš jen Dell 4310WX, který už stejně nebude nikde ke koupi. Pokud má kterýkoliv projektor vedle VGA nějaký digitální konektor, pak to je dnes HDMI. Na DisplayPort zapomeňte.

Jenže když se podíváte na enterprise-level notebooky, a je úplně jedno, jestli jsou od Hewlett-Packardu, Lenova nebo Dellu, a vlastně i Apple, tak v sobě mají DisplayPort. Zajímavé je, že levné modely notebooků za deset tisíc HDMI mívají — ne všechny, ale mívají. Včetně těch od HP a Lenova. U nich jaksi licenční poplatek ze použití HDMI nevadí. Ale firemní ThinkPady nebo EliteBooky mají obskurní DisplayPort.

Takže pokud chcete připojit lepší notebook na projektor, tak potřebujete redukci DisplayPort → HDMI. Ne že by to stálo majlant, ale je to opět výdaj navíc a otrava na to myslet. Navíc jakožto majitel notebooku s přihlouplým DisplayPortem to musíte všude tahat s sebou vy a ne se spoléhat na to, že když má někdo projektor s digitálním připojením, tak bude mít i redukci. Kdyby měl notebook přímo HDMI, bylo by po problémech.

Omezená délka kabelu

Poslední kapitola se bude týkat obou dvou standardů, trpí totiž tímto problémem oba. Jak HDMI tak DisplayPort je velmi citlivý na délku kabelu. Za běžných okolností to problém činit nebude a dvoumetrový kabel vám k připojení k monitoru postačí. Já ale výše zmiňoval, že jsme v práci instalovali dva projektory, a pokud máte projektor pověsit na strop a pak podél stropu a zdi docela velké zasedačky vést kabel k terminálu na stole, pak toto omezní řešit musíte. HDMI bez problému zvládne 5 metrů, při použití kvalitních kabelů to natáhnete až na 15 metrů, ale pak je konec.

U nás jsme to vyřešili redukcí na strukturovanou kabeláž, tedy jeden HDMI kabel pomocí redukce převedete na dva UTP kabely kategorie 6 (pro méně zdatné: to jsou ty kabely, kterými se počítač připojuje do počítačové sítě, akorát trochu kvalitnější) a pochopitelně na druhém konci zase nazpět. Takové řešení umožní vzdálenost mezi oběma zařízeními okolo 60 metrů.

Vzhledem k této lapálii, která navíc není konečná, 60 metrů v některých případech také nestačí, si dovolím odhadnout, že ani HDMI, ani DisplayPort nejsou finální řešení, ale jednou se dočkáme nástupce. Ten bude založen nikoliv na kovových drátech, ale na optických kabelech a tím problém s maximální vzdáleností bude de-facto vyřešen. Však Intel s touto technologií již experimentuje, jeho optické rozhraní LightPeak podporuje i protokol DisplayPort. Jen se obávám, abychom opět nedospěli ke stejné schizofrenii, jaká nás trápí nyní, tedy že budou standardy dva a my budeme muset řešit nesmyslné redukce.

Na závěr jsem si pro Vás připravil fotečku. Toto monstrum je společným výsledkem problémů výše popsaných, tohle je řešení pro připojení notebooku v naší firemní zasedačce. Z leva do prava: nejprve redukce DisplayPort → HDMI, potom spojka HDMI male-male a nakonec redukce HDMI → UTP. Když tuhle věc zapojím do svého notebooku do DisplayPort konektoru, projektor ukáže nádherný ostrý obraz ve Full-HD rozlišení. Akorát tahle zrůdnost vůbec nevypadá profesionálně, ve srovnání s obyčejným trapným VGA konektorem, pomocí něhož se k projektoru mohu připojit také.