Pořád jen jasno aneb poručíme větru, dešti

Rubrika: Počítače

Ač by se to možná mohlo někomu líbit, ve skutečnosti není neustále jasno. Občas je zataženo, občas je polojasno. Ne tak v mém gadgetu Počasí Meteopress, který jsem naprogramoval pro Google Desktop sidebar. Děkuji uživateli, který se na Google stránce s mým gadgetem podepsal jako Dan a na chybu upozornil. Bez ohledu na skutečnost (vlastně bez ohledu na načtená data), gadget vždy psal jasno. Vtipné to samořejmě bylo hlavně v situacích, kdy ikonka ukazovala mraky, z kterých prší, ale text urputně tvrdil Jasno. Tento rozdíl (i když ne v této brutální podobě) je vidět dokonce i v mém původním článku o gadgetu – ikona ukazuje polojasno, ale v textu je jasno. Nějak jsem si toho nevšiml – třičtvrtě roku (a to mám gadget furt na ploše).

Samozřejmě, že jsem to nemohl nechat jen tak, a gadget jsem aktualizoval na novou verzi. Chybu jsem opravil a ještě změnil několik dalších věcí. Těch si nejspíš vůbec nevšimnete, protože se převážně týkají chování gadgetu v situaci, kdy se nepodaří načíst údaje o počasí.

Zataženo

Nastavil jsem také správné kódování češtiny v souboru s informacemi, takže na výše uvedené Google stránce se snad již brzy přestane zobrazovat azbuka, ale bude tam správný text. Bohužel nelze nijak pošťouchnout Google, aby své informace aktualizoval – nová verze gadgetu se umístí na původní místo (moje webové stránky) a Google si toho sám po čase všimne a informace aktualizuje. Snad…

Nicméně, ať už si budete stahovat gadget jakýmkoliv způsobem, ať už z mých stránek, nebo ze stránek Googlu, vždy už dostanete novou verzi a vše bude, jak má být.

  Počasí Meteopress (868,0 KiB, 167 344 stažení)

Pro programátory: jednalo se o tradiční hloupou chybu v kódu, kdy jsem v podmínce místo == napsal jen = a tak namísto porovnání došlo k přiřazení a vrácení true. Nevadí mi, když je (na rozdíl od Basicu) pro ekvivalenci jiný symbol než pro přiřazení, ale mám rád, když programovací jazyk přiřazení uvnitř podmínky nepovolí. Jedná se o zbytečnou konstrukci, která pouze vede k chybám z nepozornosti.