Upgrade Lotus Domino – vivat virtualizaci serverů!

Rubrika: Počítače

Je to již podruhé, co u svého zaměstnavatele upgraduji server Lotus Domino. Pro neznalé, jedná se o serverový software od firmy IBM pro tzv. groupware, tedy systém pro spolupráci a kolaboraci, největší konkurent Microsoft Exchange, mnohdy nazývaný poštovní server, ale zrovna Lotus Domino je úžasný v tom, že se nejedná o obyčejný poštovní systém, Lotus Notes & Dominoale obecné řešení nestrukturovaných databází s možností routování (přeposílání) dokumentů (záznamů) mezi jednotlivými databázemi, no a elektronická pošta + kalendář + úkoly je pouze jednou z aplikací, která nad touto platformou běží. Ale zpátky k upgradu. Takže poprvé jsem to dělal před čtyřmi roky, kdy jsme přecházeli z verze 5.0 na verzi 6.5. Firma k tomu uspořádala seminář, kdy jsme se na dva dny potkali v Dánsku, dostali jsme školení, mohli jsme si nanečisto upgrade vyzkoušet na testovacím setupu a tak dále.

Když jsem se tehdy vrátil domů, našel jsem vhodný okamžik (samozřejmě o víkendu, mimo pracovní dobu) a upgrade provedl. Už je to docela dlouho, ale moc dobře si vzpomínám, která operace trvala nejdéle. Bylo to zálohování. Je samozřejmě správné, než se pustíme do samotného upgradu, provést plnou zálohu celého systému, abychom se měli pohodlně kam vrátit, když se něco pokazí. Avšak full backup trvá velmi dlouho, klidně i několik hodin. Nicméně tehdy, před čtyřmi roky, to byla pro mě jediná možnost.

Nyní dozrál čas na další upgrade Domina. Tentokrát z verze 6.5 na 8.5, verze mezi nimi přeskakujeme. Opět jsme se sjeli, tentokrát v Maďarsku, opět dvoudenní seminář, prakticky stejný scénář. Jen po návratu domů jsem byl před svým vlastním upgradem v trochu odlišné situaci.

VMware server - Čas na to, provést snapshot Domina
VMware server - Čas na to, provést snapshot Domina

Od minulého upgradu se totiž odehrály v naší serverovně velmi významné změny. Většinu serverů jsme zvirtualizovali, včetně Domina. Takže tento server (a ještě 5 dalších) už pro nás nejsou fyzické počítače, na které si můžete sáhnout. Ne, jedná se pouze o pár souborů (přibližně tak deset pro každý server). A všechny dohromady běží na jednom společném hardwaru, kde je jako základ použit VMware Server, dnes již v historické verzi 1.0. Vždy jsem jako hlavní výhody virtualizace vnímal to, že máte méně fyzických počítačů, lepší využití zdrojů, menší spotřebu elektrické energie atd. Nyní jsem ale využil další výhody virtualizace a to právě při upgradu. Místo tradiční kompletní zálohy jsem zmáčkl tlačítko Snapshot – a je to. Měl jsem okamžitě uložený stav serveru k určitému okamžiku a mohl jsem ihned pokračovat v upgradu.

Chytří tuší, že to by samo o sobě nestačilo. Serverové systémy se samozřejmě instalují tak, že máte dva diskové oddíly, na jednom je systém a potřebná serverová aplikace, a na druhém data. A při typické virtualizaci se vytvářejí virtuální pevné disky, což je jeden jediný soubor pro každý diskový oddíl, který se pak ve virtualizovaném systému tváří jako normální pevný disk se soubory. Jenže pokud by měl být takový diskový oddíl být přímo obřích rozměrů (naše Domino má datový oddíl o velikosti 800 GB) a nebo je kvůli odezvě zapotřebí rychlý přístup na něj (to si pište), tak se naopak používá přímý přístup na skutečný disk a datový oddíl se typicky nevirtualizuje. To by ale padla veškerá teorie o rychlé záloze, protože majoritu zálohovaného objemu tvoří právě datový oddíl. No, takže jak to bylo v našem případě?

eOpen iSCSI - snapshot
open-e iSCSI - snapshot datového oddílu serveru Domino

Před rokem a půl jsme pořídili diskové pole iSCSI od společnosti open-e. Jedná se de fakto o normální x86 server, zvolili jsme šasi přímo od firmy Intel, jelikož do 3U modelu umožňuje vměstnat 12 standardních 3,5 placových SATA disků, a je na tom nainstalovaný příslušný software od open-e. V jeho administračním rozhraní si pak vykonfigurujete diskové oddíly a ty následovně přes LAN síť připojíte k jednotlivým serverům, ať již pomocí softwarového iSCSI initiatoru, nebo přes hardwarovou iSCSI kartu (ta má tu výhodu, že iSCSI disk pak vidí i BIOS, takže na něj můžete nainstalovat operační systém a skutečný server je pak naprosto bez disků, celý bootuje z externího pole). No a samozřejmě pointa je v tom, že toto diskové pole také umožňuje snapshoty. Takže ve stejný okamžik, v jaký jsem ve VMware Server konzoli provedl snapshot systémového oddílu serveru Lotus Domino, jsem také na tomto diskovém poli provedl snapshot datového oddílu pro tento server.

Celé hotovo okamžitě na dvě kliknutí! Plná záloha celého serveru v rámci jednotek vteřin. Báječné! A výhled na to, že pokud se něco nezdaří, tak návrat nazpět by byl také řádově v rámci jednotek minut (a nikoliv hodin). Celý proces upgradu se můžete věnovat samotné akci a nemusíte zdlouhavě čekat na plnou zálohu. Nakonec samozřejmě celý upgrade proběhl hladce a zálohu jsem vůbec nepotřeboval. No… o to více potěší, že jsem zálohováním neztratil prakticky žádný čas.

Domino nabíhá poprvé ve verzi 8.5.1
Domino nabíhá poprvé ve verzi 8.5.1

Snapshoty samozřejmě znám velmi dlouho, vždyť s VMwarem jsem si začal hrát ještě když Workstation byl ve verzi 3.0. Akorát dosavad jsem snapshoty využíval pouze při své virtualizaci na desktopu, např. pro testování. Tentokrát jsem poprvé využil snapshot na serveru a ušetřilo mi to spoustu času.

Jak jsem se zmiňoval, naše virtuální prostředí je v této chvíli již poněkud archaický produkt VMware server verze 1.0. Ten má spoustu omezení, např. pro každý virtuální stroj můžete vytvořit jen jeden jediný snapshot. Také nemáte naprosto žádnou kontrolu nad zdroji, které jednotlivé virtuální stroje používají (např. nemůžete rezervovat jeden procesor výhradně pro nějaký důležitý stroj). A tak jsem si již stáhl aktuální VMware ESXi 4.0, který mimo jiné právě uvedené záležitosti již řeší, a testuji ho. Asi se brzy pustím do upgradu našeho virtuálního serveru.

Důležité: Celé řešení si můžete vyzkoušet sami zcela zdarma. Pokud nebudete potřebovat velmi pokročilé funkce jako např. migraci virtuálních serverů za běhu, bude Vám stačit VMware ESXi server a ten je zdarma. A pokud si vystačíte se základní funkcionalitou a maximálně 2TB diskovým prostorem, pak open-e DSS V6 Lite jako diskové pole je také k dispozici proti pouhé registraci, obojí nainstalujete na obyčejná PC a je to.