VGA Pin 9 problem

Rubrika: Počítače

Dostal jsem v práci nový notebook. Jedná se o top třídu, Hewlett-Packard EliteBook 2530p. Měl jsem možnost vybrat si buď tento, nebo většího bratříčka 6930p. Zvolil jsem menší model, je dobře vybavený (12 palcový notebook obsahuje i DVD vypalovačku přímo v těle), neříkám, že je ideální, to zdaleka ne, ale z těchto dvou variant mě více oslovil menší z bratříčků.

Když jsem v kanceláři, notebook mám strčený v dokině a všechny kabely (klávesnice, myš, monitor, napájení, síť atd.) jsou připojené do dokiny. Dříve jsem měl 14 palcové notebooky a z jejich dokiny byl monitor připojen přes DVI konektor – vše fungovalo jak má. Nicméně dokina pro malý notebook má jen VGA konektor. Konec zvonec. Žádná podoba digitálního konektoru se nekoná, nejen DVI, ale ani HDMI nebo DisplayPort, prostě vůbec nic. No co už, na monitoru mám oba vstupy, tak jsem to zapojil do VGA. Nastartoval jsem počítač, a uvítalo mě tohle:

Rozlišení v poměru 4:3, černé pruhy po krajích
Rozlišení v poměru 4:3, černé pruhy po krajích

Jasně, myslel jsem si, rozlišení je zapotřebí přenastavit, abych měl 1680×1050, poměr 16:10. Prostě se to na rozdíl od digitálního přenosu přes DVI s použitím VGA nechytlo, a výsledkem je, že se to musí udělat manuálně. Chyba lávky! Otevřel jsem nastavení rozlišení. a 1680×1050 se mi vůbec nenabídlo. Ani v dialogu, kde se toto nastavení provádí ve Windows, ani přímo v ovladači grafické karty. Všechny nabízené režimy byly 4:3. Nejen to, navíc ani rozlišení, které měl můj předchozí notebook na vnitřním displeji (tj. 1440×1050, tedy na výšku stejně jako má můj 22 palcový monitor) chybělo a tak ať jsem zvolil, co jsem zvolil, vše bylo rescalované a tudíž rozmazané. To nejlepší, co jsem mohl navolit, bylo 1280×1024, takže nic moc.

graficky-adapter-1280

Začal jsem pátrat po příčině, ale trvalo to dlouho, než jsem ji našel. Tři týdny jsem musel pracovat s obrazem, který jednak nebyl schopen využít poměr stran mého monitoru, navíc byl dokonce rozmazaný. Zkoušel jsem různé věci – nenovější ovladače od HP (výrobce notebooku), nejnovější ovladače od Intelu (výrobce grafické karty, kterou notebook používá), Vistu vs. XP, nic nepomáhalo. Protože jsem s jedním z předchozích strojů měl problémy s dokinou, zkusil jsem také notebook přímo napojit na monitor, a furt to samé. Až po nějaké době mě napadlo, že by problém mohl být v kabelu. Sebral jsem různé VGA kabely, co ve firmě máme, a začal je zkoušet. A zjistil jsem, že s některými vše funguje, jak má.

Takto to má vypadat
Takto to má vypadat

Také nabídka rozlišení je nyní v pořádku:

graficky-adapter-1680

No a teď nás samozřejmě zajímá pointa, tedy v čem byl problém. Nemůžu zaručit, že je to skutečnou příčinou. Nemám matematický důkaz, jen pozorování ze vzorku cca. 12 kabelů. Ale na tomto množství kabelů se to tak chovalo vždy.

Pokud má VGA kabel zapojených všech 15 pinů, pak je vše, jak má být. Nabízí se mi rozlišení, která monitor umí, včetně těch, která používají poměr stran 16:10. Pokud mám VGA kabel, který má zapojeno jen 14 pinů, pin 9 zapojen není, pak je to špatné, správná roizlišení nejsou k dispozici. Přitom vůbec nezáleží na značkovosti kabelu, je to celé o tom jediném pinu. Když si projdete pár obchodů, zjistíte, že spousta VGA kabelů, které jsou v prodeji, má právě zapojeno jen 14 pinů.

Vlavo obyčejný kabel s 15 piny. Vpravo značkový kabel s 14 piny.
Vlavo obyčejný kabel s 15 piny. Vpravo značkový kabel s 14 piny.

Hledal jsem na internetu, jestli na něco narazím, a nenašel jsem. Pouze na Wikipedii zmiňují problém s tímto PINem při zapojení do KVM stanice (přístroj pro připojení jednoho monitoru, jedné klávesnice a jedné myši k více počítačům s možností přepínání vstupu). Proto netvrdím, že tomu tak rozhodně je. Jen tomu dávám vysokou pravděpodobnost, alespoň tak okolo 95%, jelikož se mi to právě takto chovalo na všech kabelech, které jsem zkoušel.

Ano, ideálním řešením by bylo, kdybych mohl použít digitální propojení mezi notebookem a monitorem. Bohužel byl jsem postaven do situace, kdy taková možnost nebyla, notebook má jen analogový výstup. S dnešním rozmachem netobooků, které mívají často také pouze VGA výstup, se mohou se stejným problémem setkat i další uživatelé. Zkuste VGA kabel s 15 piny. A dejte vědět, jestli to pomohlo.

Odkazy:

  • Popis VGA konektoru na Wikipedii (anglicky, včetně zapojení)