Vyvracíme mýtus: RAID není zálohování

Rubrika: Počítače

Již několik roků se setkávám se zažitou představou, že nejlepším zálohováním počítače je diskové pole RAID (myšleno RAID1 nebo RAID5, tedy zrcadlení nebo parita). Tuto technologii podporuje (byť v odlehčené formě) řada základních desek a při dnešních cenách pevných disků je to relativně levné a navíc bezúdržbové. Uložíte soubor a hned máte i zálohu.

Běda pomýleným! Takový názor je zjevně chybný! Kdyby bylo nejlepším zálohováním používání RAID pole, pak by přece veškeré velké firmy od normálního zálohování upustily. Ale ony utrácejí statisíce korun za zálohovací mechanismy, přestože svá data mívají právě na RAID polích uložena. Takže skutečnost je asi jiná…

RAID 1 je dnes populární ochranou dat. Ale pozor, ochrání pouze proti jedinému druhu poruchy!
RAID 1 je dnes populární ochranou dat.
Ale pozor, ochrání pouze proti jedinému druhu poruchy!

Pojďme si ukázat rozdíl mezi RAID polem a skutečným zálohováním. Takže nejprve, proti čemu Vás ochrání RAID pole:

  • Porucha fyzického harddisku (počítač běží dál, jako by se nic nestalo)

Ano, to je vše. Nic víc. Je sice pravdou, že harddisky rády odcházejí do věčných lovišť, zrovna letos jsem reklamoval Samsunga F1, ale to neznamená, že RAID je všemohoucí řešení. Abychom to porovnali, tak si uveďme seznam toho, proti čemu Vás ochrání skutečné svědomité zálohování:

  • Porucha fyzického harddisku (počítač sice neběží, ale data máme v záloze, přijdeme pouze o posledních pár hodin/dnů práce)
  • Smazání souboru omylem (soubor obnovíme ze zálohy)
  • Smazání souboru záškodníkem (např. jiný člen domácnosti, řešení stejné jako v předchozím bodě)
  • Smazání souboru malwarem (viry, trojskými koni apod.)
  • Porušení logické struktury disku, ať již vinou chyby v operačním systému, nebo opět malwarem
  • Porucha řadiče disku (obzvláště důležité u pole typu RAID5)
  • Fyzickou likvidací hardware – např. při požáru, krádeži apod.

U všech těchto bodů kromě prvního Vám RAID pole nijak nepomůže. Ať už se bude jednat o smazání souboru nebo poruchu souborového systému, operace se provede na obou discích a nemáte odkud data zachránit. U tradičního zálohování je to přitom velmi jednoduché.

Tradiční zálohování samozřejmě vyžaduje, abyste zálohovali pravidelně, navíc ten poslední bod znamená, že musíte mít zálohu umístěnou fyzicky jinde, než samotný počítač (např. počítač máte doma, zálohu v práci v šuplíku).

RAID pole má jednu výhodu: když Vám klekne disk, počítač běží dál, prakticky se nic neděje. Pravděpodobnost, že odejdou dva disky najednou, je velice nízká. Stejně tak pravděpodobnost, že stihne odejít druhý (zdravý) disk během výměny prvního (mrtvého), je docela nízká, a to i v případě 30 denní záruční reklamace. Nicméně stále platí, že RAID ochrání jen před touto jedinou vadou. Tradiční zálohování ochrání jednak před stejným problémem (i když rozchození systému znova trochu času zabere), jednak před řadou dalších.

Rozhodně bych v dnešní době doporučil jako zálohovací médium pevný disk. Cena je skutečně rozumná, přenositelnost dobrá, rychlost vyhovující. Nicméně, pokud máte k dispozici právě ten jeden pevný disk navíc, a rozhodujete se, zda-li ho použít na vytvoření RAID pole nebo na něj budete zálohovat tradičním způsobem, pak zvolte normální zálohování.

Samozřejmě zálohování by mělo být provedeno nějakým rozumným softwarem. Obyčejné kopírování souborů v průzkumníkovi je nevyhovující, protože budete vždy kopírovat vše, což trvá velmi dlouho. Vhodné je zálohovat jen to, co se změnilo od minulé zálohy, protože toho většinou nebývá mnoho. S něčím takovým si hravě poradí i naprosto základní zálohování, které je součástí Windows, pokud bystě chtěli nějaký pokročilejší nástroj, na trhu je jich dost (sám používám Acronis True Image Home). Geek pak zřejmě zvolí xcopy.

A ještě jednou zopakuji to důležité: zálohovat je potřeba pravidelně. Ne, že se to udělá jednou a je to. Na zálohování se musí myslet. Není od věci zavést si třeba rituál, že každé pondělí při ranním čištění zubů také provedete zálohu.

Ideálním řešením je samozřejmě obě techniky kombinovat, ale jedná se zároveň o řešení nejdražší. V počítači máte RAID1 diskové pole, navíc současně zálohujete na externí médium, které fyzicky uchováváte jinde. Pak můžete skutečně klidně spát.